Türkiye, Varna'da zorlu zirvede buluşacak

Türkiye ve Avrupa Birliği, Bulgaristan'ın doğusundaki Varna kentinde, ülkenin salyangoz katılımlı süreci ve Doğu Akdeniz ve Suriye'deki bölgesel politikalar hakkındaki karmaşık meseleler üzerindeki devam eden farklılıklar nedeniyle en üst düzeyde bir zirvede toplanacak.

Türkiye, Varna'da zorlu zirvede buluşacak
Türkiye, Varna'da zorlu zirvede buluşacak Admin
Bu içerik 235 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüşmelerde bulunan büyük bir heyete başkanlık edecek. Ev sahibi AB dönem başkanı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov olacak.

Varna zirvesi, Erdoğan'ın gergin ilişkileri düzeltmek ve bir dizi önemli konuyla ilgili işbirliğini karşılıklı kaygıya yoğunlaştırmak için yeni bir bölüm başlatan Brüksel'deki Juncker ve Tusk ile görüşmesinden yaklaşık 10 ay sonra gerçekleşecek.

Türkiye ve AB, gündemdeki diyalog kanallarını yeniden canlandırdı ve o günden bu yana çeşitli vesilelerle toplantılar düzenledi. Ancak temel konulardaki gerçek ilerleme henüz gözlenmemiştir.

Türkiye'nin zirvede toplayacağı ilk üç mesele, askıya alınan üyelik müzakerelerinin yeniden canlanması, Türk vatandaşlarına vize uygulamasının serbestleştirilmesi ve Türkiye’nin Suriyeli mültecilerin topraklarında Türkiye’de tutulması karşılığında Brüksel’in sözleri olarak dile getirilen gümrük birliğinin artırılması olacak. tarihli anlaşma.

“Türkiye'nin vize serbestleştirme önerileri hakkındaki değerlendirme henüz tamamlanmadı. Gümrük birliğinin modernizasyonu için yeşil ışık yakma konusunda hiçbir siyasi görüş birliği yoktur, ”diyen bir AB ülkesinden diplomat haftasonunda Hürriyet Daily News'e verdiği demeçte. “Açılış bölümleri de gündemde değil.”

Türkiye, Brüksel’den Schengen vizesi feragatine devam edilmesini güvence altına almak amacıyla terörle mücadele yasasında bir dizi yasal düzenlemeye hazır olduğunu öne sürmüştür. AB Komisyonu, Varna Zirvesi'nden sonra buna cevap vermeyi planlıyor.

Erdoğan ayrıca, Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için AB'ye vaat edilen mali yardım işleminin hızıyla ilgili hayal kırıklığını yineledi. AB geçtiğimiz günlerde ödemenin ikinci bölümünü üç milyar euro açtı.

Diğer taraftan, Juncker ve Tusk'ın, olağanüstü halin devam etmesini ve Türkiye'deki temel özgürlüklerin uygulanmasının bozulmasını sorgulamaları bekleniyor.

“Zirve Komisyonun İlerleme Raporundan önce geliyor. Bu raporun havası Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilecek, ”dedi aynı diplomat.

Türkiye ile ilgili yıllık İlerleme Raporu Nisan ayı ortası itibariyle açıklanacak ve hükümetin demokratik olmayan eylemleri konusunda ciddi olarak kritik olduğuna inanılıyor. Hukukun üstünlüğünün kötüye gitmesi, basın özgürlüğü ve muhalif siyasetçiler, akademisyenler ve gazeteciler üzerinde devam eden baskılar muhtemelen bu raporda hakim olacak.

Türkiye, AB’yi Kıbrıs’a çarptı 

Varna'daki zirveden birkaç gün önce, AB Konseyi'nin Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki eylemleri nedeniyle kınanması, Ankara-Brüksel ilişkilerini zorlaştırmak için daha fazla yakıt ekledi.

Konseyin açıklamasında "Avrupa Konseyi, Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde devam eden yasadışı eylemlerini şiddetle kınıyor ve Kıbrıs ile Yunanistan ile tam dayanışmasının altını çiziyor" dedi.

Ankara’nın çözüme tepkisi hızlı ve acımasızdı. “26 Mart’ta Varna’da yapılacak Türkiye-AB Zirvesi’nin hemen öncesinde kabul edilen AB Konseyi Kararlarında Türkiye’nin ifadesini kabul edemeyiz. Varna'da 26 Mart Türkiye-AB Zirvesi'ni ilişkilerimizi ileriye taşımak için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. AB'den de aynı olumlu ve yapıcı yaklaşımı bekliyoruz ”diye ekledi. Çelik 23 Mart'ta tweet attı.

“Ancak, dayanışma yasallığı ve eşitliği ele aldığında, kimse meşruiyet hakkında konuşamaz. Dayanışma sadece meşru olduğunda anlamlıdır ”dedi. “Kıbrıslı Rumların ve Rumların Crans Montana'nın Kıbrıs sorununun çözümünün başarısızlığından sorumlu olduklarını söyleyenlerin böyle bir beyanda bulunmalarını çok talihsiz” diye ekledi.

Suriye'nin Suriye operasyonu masaya 

Varna gündemine hükmetmek için tartışılan bir başka konunun, Türkiye'nin kuzeybatıdaki Afrin ilçesinde devam eden askeri operasyon olması bekleniyor. AB'nin dış politika sorumlusu uzun zamandır Türkiye'yi “Operasyon Zeytinleri Şubesi” üzerine eleştiriyor ve ülkeyi Suriye'deki geçici ateşkes konusunda BM kararına saygı göstermeye çağırıyor. Fransa ve Almanya da Afrin operasyonu konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Türkiye, karşılığında, terörle mücadeleye gelince AB'yi çifte standart uygulamaktan alıkoydu.

 

Varna Bulgaristan AB Avrupa Birliği Türkiye Donald Tusk Jean Claude Juncker Kıbrıslı Rum Kıbrıs Kıbrıs Türk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak