Türkiye Pavyonu Venedik'te 'Ölçü Olarak Mimari'yi Sunuyor

Türkiye Pavyonu Venedik'te 'Ölçü Olarak Mimari'yi Sunuyor

Neyran Turan Küratörlüğünü Kültür ve İstanbul Vakfı tarafından koordine Arts (İKSV) Pavilion Türkiye “hediye Mimarlık 17 Uluslararası Mimarlık Sergisi de Ölçü olarak” - “? Birlikte yaşayacağız nasıl” La Biennale di Venezia başlıklı 22 Mayıs - 21 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan sergi, Turan'ın kısa süre önce yayımlanan "Ölçü Olarak Mimari" kitabını teorik bir giriş olarak ele alarak, mimariyi, Dünyadaki yerimizi ve bunlarla ilgili rolümüzü değerlendirmeye yardımcı olabilecek bir ölçü olarak konumlandırıyor. Birlikte yaşadığımız kişiler: Mimarlar olarak, diğer disiplinlerin ve çalışma alanlarının aktörleri ile ve insandan fazlası olan diğerlerinin yanında bir tür olarak.

Türkiye Pavyonu Venedik'te 'Ölçü Olarak Mimari'yi Sunuyor
Türkiye Pavyonu Venedik'te 'Ölçü Olarak Mimari'yi Sunuyor Admin
Bu içerik 11609 kez okundu.

 

Bir enstalasyon, çevrimiçi bir yayın ve hikaye anlatımı aracılığıyla sunulan "Ölçü Olarak Mimari", mimari yapının görünüşte sıradan yönlerinin ve alanlarının politikalarına ve nüanslarına odaklanır ve bunları kaynak çıkarma coğrafyaları, malzeme tedarik zincirleri aracılığıyla gezegensel benzerleriyle yan yana koyar. Türkiye'de ve ötesinde bakım ve bakım.

Nemestudio tarafından tasarlanan “Dört Diorama” başlıklı enstalasyon bir dörtlü odadan oluşuyor. Her bir diorama, hem sıradan detaylara sahip jenerik bir mimari mekanı hem de Türkiye'de geçen hayali bir hikayenin belirli bir mizansını sahneliyor.

Diorama of Quarry, eski topraklarda yüzyıllarca kaynak çıkarıldıktan sonra terk edilmiş bir mermer ocağıdır. Diorama of Logistics, yeni bir ülkeye çok türlü bir göç sırasında büyük bir geçiş sağlayan büyük bir depodur. Bakım ve Bakım Diorama, hem inşa edilen yapılara hem de nesli tükenmekte olan insanlardan daha fazlasına sürekli olarak bakım ve özen gösterilen yeni topraklarda bir onarım alanıdır. Diorama of Formwork, Dünya'nın gelecekteki sakinleri için bir yeniden yapılanma alanıdır.

Ziyaretçiler, bir mimari modelin iç mekanındaymış gibi diyoramaların içinde yürüyebilirler. Dioramalar mimari ile gezegensel, insan ve insandan daha fazlası, bayağı ve muhteşem, gündelik ve efsanevi, ön plan ve arka plan fikirleri sürekli olarak ters çevrilir ve müzakere edilir.

Sergi, enstalasyona ek olarak, ana yayın platformu olarak bir web sitesine uzanıyor. Dokümanlar, Bölümler, Sohbetler ve Denemeler olmak üzere dört farklı formatta odaklanılan konuları araştıran web sitesi, Pavilion'un küratör ekibi ve davetli katılımcılar tarafından bienal boyunca periyodik olarak yayınlanan içeriği sunuyor.

Vuslat Vakfı'nın

, dünyadaki “kulaklarla dinleme” becerisini bireysel ve sosyal ilişkilerin vazgeçilmez bir parçası haline getirmek amacıyla iş kadını Vuslat Doğan Sabancı tarafından kurulan Venedik Bienali Vuslat Vakfı'ndaki ilk etkinliği özel bir proje. Venedik Bienali 17. Mimarlık Sergisi için ortak.

Vakıf, ünlü İtalyan sanatçı Giuseppe Penone'nin "Dinleyici" adlı anıtsal enstalasyonunu 22 Mayıs - 21 Kasım tarihleri ​​arasında sanatseverlerin beğenisine sunuyor

. Ağaç şeklindeki 9 metre yüksekliğindeki bronz heykel, kanal suyuna yerleştirilecek. Bienalin özel bir etkinliği olarak Venedik'in tarihi yeri Gaggiandre. Doğayı dinlemenin önemine bu proje ile dikkat çekmeyi hedefleyen Vuslat Vakfı, izleyiciyi bu konuda düşünmeye ve üretmeye davet ediyor.

Küratör Hashim Sarkis, “Bu proje, mekan anlayışımızı bir görüş alanından dinleme alanına dönüştürmenin gerekliliğini vurguluyor” dedi.

"Dinleyici", Penone'nin ünlü Idee di Pietra - Olmo (Taş Üzerine Fikirler - Elm) serisinin yeni baskısıdır. Sanatçı The Listener'ı şöyle anlatıyor: “İnsan zihnindeki düşünceler, bir ağacın dalları arasında asılı duran bir taşın içindeki sayısız kristaller gibidir. Yeryüzüne yükselen su damarları tüm canlıların bedenlerine, sonra da derelere ve denize akar. Sulardan yükselen bir ağaç, içimizde bir parçası bulduğumuz o akışkanlığı davet ediyor. "

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere