Türkiye olmadan AB açılımı hata etti

Türkiye olmadan AB açılımı hata etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, Avrupa'nın genişleme politikasından Türkiye'yi zorlamak için “büyük bir hata” olacağını söyledi.

Türkiye olmadan AB açılımı hata etti
Türkiye olmadan AB açılımı hata etti Admin
Bu içerik 450 kez okundu.

 

Erdoğan, Bulgaristan'ın Varna şehrinde gerçekleşen Türkiye-AB zirvesinde düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Küresel bir güç olduğunu iddia eden Avrupa'nın, genişleme politikasından Türkiye'ye itilmesi büyük bir hata olur” dedi.

“Terörizme karşı operasyonlarımız sadece kendimizin ve Suriyelilerin güvenliğine değil, aynı zamanda Avrupa'nın güvenliğine de katkıda bulunuyor” dedi.

Başkan, “Avrupa'dan, terörizmle mücadele ve haksız eleştiri yerine terörizmle mücadele gibi hassas konularda güçlü destek bekliyoruz” dedi.

“Umuyorum ki, bugün AB ile aramızda [Türkiye] arasındaki güvenin yeniden kazanılmasının ilk adımı atılmıştır, ancak bu adımı attığımızı söylemek yeterli değildir; Erdoğan, “somut olarak ele alınmalı” dedi.

“Türkiye-AB ilişkilerinde zor bir dönem geçirdiğimizi umuyoruz” dedi.

Türk vatandaşlarına Schengen bölgesinde vizesiz seyahat konusunda Erdoğan, Ankara’nın Şubat ayı başlarında AB Komisyonu’na gerekli evrakları sunduğunu söyledi.

“AB tarafına görevinin mümkün olan en kısa zamanda tamamlanması gerektiğini anlattık” diye ekledi.

Ayrıca Erdoğan, Ankara’nın gümrük birliğinin AB’nin başlamasıyla ilgili güncelleme sürecini umduğunu söyledi.

'İşbirliğini derinleştir'

Erdoğan ayrıca Kıbrıs meselesine de değindi.

“Kıbrıs meselesinin gidişatına bakılmaksızın, Kıbrıslı Türklerin adanın etrafındaki doğal kaynaklara karar vermede eşit katılımı uluslararası hukuka uygun” dedi.

Türk cumhurbaşkanı ayrıca AB ülkelerini Balkanlar'da istikrar ve refahın sağlanmasında işbirliği yapmaya çağırdı.

Erdoğan, “Suriye, Irak, Filistin, Kudüs, Yemen, Rohingya ve Afrika gibi uluslararası konularda işbirliğimizi derinleştirelim” dedi.

Türkiye-AB mülteci anlaşması

Ortak basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye-AB müzakerelerinin sürdürülmesinin bir “garantörü” olacağına da söz verdi.

Juncker, Türkiye-AB mülteci anlaşmasının başarısını “görünür sonuçlar” gösterdiği için de övdü.

Mart 2016'da AB ve Türkiye, insan kaçakçılarına karşı daha sıkı önlemler almak, Ege Denizi boyunca düzensiz göçü önlemek ve Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin koşullarını iyileştirmek için bir anlaşmaya vardı.

Türkiye-AB ilişkileri

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, kendi adına “zor zamanlardan geçiyor olsa da” belirli alanlarda Türkiye ile AB arasındaki iyi işbirliğini vurguladı.

Tusk, “Bu sürece yardımcı olma konusundaki kararlılığını dile getiren Tusk,“ Diyalog ve istişarelere devam etmeye ve ortaklığımızın potansiyelini açığa çıkarmak amacıyla mevcut zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu tekrar teyit ediyoruz ”dedi.

Tusk, göç ve mültecilere destek konusundaki duruşundan dolayı Türkiye'ye “etkileyici” diyerek teşekkür etti. Türk halkına üç milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığı için teşekkür etti.

“AB, bu mültecilerin geçimlerini iyileştirmek için büyük destek verdi ve bu akşam, Avrupa Birliği'nin bu desteği sürdürme konusundaki sarsılmaz taahhüdünü yeniden teyit ettik” dedi.

Tusk, Türkiye'nin AB üye ülkeleriyle iyi ikili ilişkilere işaret ettiğini ve son aylarda olumlu ilerlemeyi olumlu karşıladığını belirtti.

AB'nin “Özel Ekonomik Bölgesi'nde kendi doğal kaynaklarını keşfetme ve kullanma hakkına ilişkin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin arkasında birleşmiş” olduğunu söyledi.

Tusk, Kıbrıs'ın başarılı bir şekilde yeniden birleşmesinin ortak hedefi ve Türkiye, AB ve AB-Türkiye ilişkileri için adadaki her iki toplumun yararı açısından gerilimi azaltmak açısından önemli.

Zirve Erdoğan, Tusk ve Juncker liderliğinde gerçekleştirildi.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov zirveye AB Konseyi başkanı olarak ev sahipliği yaptı.

Erdoğan , avrupa birliği , varna zirvesi , genişleme 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi