Türkiye normalleşmenin ortasında virüs denetimlerini sıkılaştırıyor

Türkiye normalleşmenin ortasında virüs denetimlerini sıkılaştırıyor

Türkiye , ülke kontrollü bir normalleşme aşamasına geçtikten sonra COVID-19 ile ilgili önlemlerin uygulanmasını denetlemek için yetkililerin “dinamik denetim modeli” olarak adlandırdığı modele geçiyor.

Türkiye normalleşmenin ortasında virüs denetimlerini sıkılaştırıyor
Türkiye normalleşmenin ortasında virüs denetimlerini sıkılaştırıyor Admin
Bu içerik 13477 kez okundu.

 

4 Mart'tan itibaren on binlerce personel, koronavirüsle ilgili bordürlere sıkı bir şekilde uyulup uyulmadığını görmek için ülke çapında kontroller yapmak üzere seferber edilecek .

Normalleşme planı kapsamında, Türkiye hafta sonu kilitlenmelerini hafifletmeye başlarken, virüsün yayılmasını engellemek için hafta içi sokağa çıkma yasağını sürdürdü. Ülke ayrıca, yerel risk değerlendirmesine dayalı olarak daha fazla yüz yüze eğitime ve restoranda yemek yemeye izin verdi.

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine “dinamik denetim modelinin” detaylarını veren bir yönerge gönderdi.

Yeni modele göre, tüm kamu kurumları, belediyeler ve dernekler, valiler ve yerel yöneticiler tarafından koordine edilecek çalışmalar için personel, ekipman ve lojistik desteği sağlayacak.

Ekipler kurulacak ve virüsle ilgili denetimler için her gün sahada olacaklar.

İl ve ilçelerdeki ticaret birlikleri, restoran, kafe ve düğün caddeleri dahil üye işyerlerini her hafta teftiş edecek.

Teftişlerin ilk gününde 260.000 memur bu tür kontrolleri yapmak üzere sevk edildi.

Normalleşme aşaması, Türkiye'de COVID-19 vakalarının arttığı ve toplu aşılama çalışmalarının devam ettiği bir dönemde başlatıldı.

“Çok sayıda enfeksiyon, normal yaşama dönme riski taşıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından 3 Mart'ta Twitter'da yaptığı açıklamada, ancak önlemlere uyarsak normalleşebiliriz ”dedi.

Ayrıca, virüsün mutant varyantlarının daha yaygın olarak gözlemlenmesinin mümkün olduğu konusunda uyardı.

Günlük enfeksiyon sayısı Ocak ayının sonlarında yaklaşık 5.000'e düştü, ancak o zamandan beri kademeli olarak artıyor. Türkiye, 2 Mart ve 3 Mart tarihlerinde 11.000'den fazla COVID vakası kaydetti.

Türkiye, 14 Ocak'ta başlattığı aşılama programı kapsamında 9,6 milyondan fazla Çin Sinovac aşısı uyguladı. Yaklaşık 7,4 milyon kişi ilk enjeksiyon dozunu alırken, 2,2 milyondan fazla kişi her iki dozu aldı.

İstanbul'da ikamet eden 65 yaş üstü kişilerin aşı randevuları düzenlemekte sorun yaşadıklarını belirten bir uzman, bu yaş grubu için şehirdeki aşılama oranının yüzde 50 civarında olduğunu sözlerine ekledi.

Randevular çevrimiçi olarak veya bir yardım hattı aracılığıyla düzenlenir.

“Bu insanlar teknoloji konusunda pek bilgili değiller ve bu düşük aşılama oranlarının arkasındaki nedenlerden biri olabilir. Ayrıca, çocukları ve akrabaları, onlar için bir randevu ayarlamak söz konusu olduğunda oldukça ihmalkar davranıyor olabilirler. Dahası, gençler aşı konusunda şüphelidir. İstanbul Aile Hekimliği Derneği'nden Kutbettin Demir, tüm bunlar bu yaş grubunda aşı oranının neden düşük olduğunu açıklayabilir ”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere