Türkiye NATO görev gücüne katılıyor

Türkiye NATO görev gücüne katılıyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun hızlı müdahale biriminden birkaç yıl içinde Türkiye’nin sorumlu olacağını söyledi.

Türkiye NATO görev gücüne katılıyor
Türkiye NATO görev gücüne katılıyor Admin
Bu içerik 540 kez okundu.

 

Stoltenberg, “Örneğin, birkaç yıl içinde Türkiye'nin Çok Yüksek Hazırlık Ortak Görev Gücü olarak adlandırılan VJTF'den sorumlu olacağına” inanıyorum.

NATO, VJTF'yi İngiltere'deki 2014 Galler Zirvesi sırasında, Rusya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da ortaya çıkabilecek risk ve tehditlere karşı NATO Tepki Kuvvetleri içinde “baş vurucu güç” olarak yarattı.

“NATO kısa sürede konuşlandırılmaya hazır ve bu daha belirsiz ve öngörülemeyen bir güvenlik ortamına uyumumuzun bir parçası” dedi.

NATO'nun web sitesine göre, VJTF, hava, denizcilik ve özel güçlerle desteklenen beş taburlu çok uluslu 5.000 kişilik bir tugayı kapsamaktadır.

NATO'ya göre, “Sadece tam operasyonel, VJTP, büyük bir kriz durumunda hızlı takviye kabiliyeti olarak iki ek tugayla desteklenecek” dedi.

“Etkinleştirilirse, bir krizin daha fazla tırmanma için potansiyel bir caydırıcı olarak harekete geçmesinden önce potansiyel tehditlerin ilk uyarıları ve göstergelerini takiben, güç hemen harekete geçecektir” diye ekledi.

Stoltenberg, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimini hedef alan ABD liderliğindeki hava saldırılarının ardından resmi görüşmeler için başkent Ankara'daydı.

Stoltenberg, 16 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, her iki tarafın da terörle mücadele, Suriye'de barış ve 14 Nisan'da Suriye'deki hava saldırıları gibi bölgesel konuları görüştüğü cumhurbaşkanlığı kompleksinde bir araya geldi.

Stoltenberg ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile ayrı ayrı görüştü.

 

NATO Türkiye Stoltenberg Jens Stoltenberg Ankara Suriye VJTF
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi