Türkiye, Libya'da siyasi çözüm sürecinde üst düzey yardımcı

Türkiye cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın 12 Haziran'da Ankara'nın Libya'daki siyasi çözümden yana olduğunu söyledi.

Türkiye, Libya'da siyasi çözüm sürecinde üst düzey yardımcı
Türkiye, Libya'da siyasi çözüm sürecinde üst düzey yardımcı Admin
Bu içerik 4910 kez okundu.

 

Resmi Berlin ziyaretinden sonra gazetecilere konuşan Kalın, Libya savaş ağzı Khalifa Haftar'ın daha önce olduğu gibi Berlin anlaşmasını ihlal ettiğini söyledi.

Kalın, Libya hükümetinin yakın zamanda Haftar'ın stratejik yerlerini ve şehirlerini geri kazandığını söyledi.

“Tabii ki çözüm askeri değil siyasi olmalı. Bunun siyasi bir çözüme giden yolu açacak bir adım haline gelmesi önemlidir. Türkiye burada siyasi bir çözümden yana ”dedi.

Kalın, Türkiye'nin Fayez al-Sarraj liderliğindeki Libya hükümetini desteklemeye devam edeceğini yineledi.

“Bildiğiniz gibi Sayın Sarraj geçen hafta Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında Türkiye'nin Libya'nın meşru hükümeti Libya halkını desteklemeye devam ettiğini söyledi. Amacımız tüm Libyalıları temsil etmek için meşru bir hükümet kurmak ”dedi.

Kalın, Türkiye'nin ateşkes çağrısını baltalamayacağını, ancak bu çağrının nereden geldiğini ve sebebinin ne olduğunu görmek önemlidir.

“Pozisyonunu kaybetmeye başladığında, derhal ateşkes ilan eder ve kendisi için bir alan açmaya çalışır.”

Kalın, Libya'daki istikrarsızlığın NATO sınırı dahil Kuzey Afrika ve Avrupa'nın güneyini etkileyeceğini söyledi.

“Yasadışı göçün en önemli noktalarından biri Libya. Çünkü Avrupa'ya çok yakın. Tam karşısında Malta var. İtalya ve İspanya'nın komşusudur. Libya'da istikrarsızlık varsa, savaş devam ederse, yasadışı göç devam eder, uyuşturucu kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı devam eder, bu NATO'nun güvenliğini ve Avrupa'nın güvenliğini etkiler.

“Ayrıca güvenliğimizi de etkiliyor. Çünkü bu küresel ilişkiler çağında Libya'da bir olay izole edilmemiştir. Bu bizi, bölgemizdeki barış ve istikrarı da ilgilendiriyor. Orada barışı ve istikrarı sağlamak, savaşı sona erdirmek, Libya halkının yanı sıra Türkiye'nin de çıkarına.

Almanya'nın AB dönem başkanlığı

Almanya'nın 1 Temmuz'dan itibaren üstleneceği AB başkanlığını değerlendiren Kalın, “Almanya AB'nin kilit aktörlerinden biridir. Almanya dönem başkanlığında Türkiye'nin AB üyelik sürecinde bazı olumlu adımlar atma şansı var. ”

“Schengen vizesi serbestleşmesi, Türk vatandaşlarının Schengen sistemine dahil edilmesi, gümrük birliğinin güncellenmesi, tüm siyasi istişarelerde devam edilmesi, Türkiye-AB göç anlaşmasının güncellenmesi ve mevcut şartlarda revizyon, yeni fasılların açılması birlikte kazanabileceğimiz alanlar. ”

Bakan, Almanya'yı koronavirüs pandemisini birçok ülkeden daha iyi yönettiği için Almanya'yı AB üyesi olmayan ülkelere yaptığı seyahat uyarısından muaf tutmaya çağırdı.

"Bu süreci en az kayıpla geçtik. Ama tamamen bitmedi. Bu yüzden önlemleri uygulamaya devam ediyoruz. Ama şimdi turizm sezonu geldi. Şimdi önlemlerin alındığı ikinci aşamaya geçtik. yavaşladı. "

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi