takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Türkiye Libya'da belirsizliğe izin vermeyecek

Türkiye Libya'da belirsizliğe izin vermeyecek

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay'ın 29 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Libya'da belirsizliğe izin vermeyeceğini ve Libya'nın meşru hükümetine tam destek verdiğini söyledi.

Türkiye Libya'da belirsizliğe izin vermeyecek
Türkiye Libya'da belirsizliğe izin vermeyecek Admin
Bu içerik 5091 kez okundu.

 

Atlantik Konseyi ve Türk Miras Teşkilatı'nın sanal toplantısında konuşan Oktay, komutan Khalifa Haftar'ı terk etmeye sadık kaçak güçlerin Başbakan Fayez al-Sarraj hükümetini tanıması gerektiğini vurguladı.

Suriye iç savaşına atıfta bulunan Oktay, "Bölgedeki herhangi bir belirsizlik Türkiye ve Türk halkına mal oluyor," dedi ve yaklaşık dört milyon mülteciyi Türkiye'ye ittiğini söyledi.

Ankara'nın 2011'deki savaşın başlangıcından bu yana istikrarlı bir komşu olmaktan başka bir şey istemediğini belirterek, Türkiye'nin Libya için de aynı şeyi arzu ettiğini sözlerine ekledi.

"Türkiye meşruiyetin arkasında duruyor."

Libya hükümeti destek istedikten sonra Oktay'a yardım etmek için başka yolumuz yok, ancak Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa gibi bazı ülkeler Haftar güçlerini destekledi.

Başkan yardımcısı, Türkiye'nin ve Libya'nın Doğu Akdeniz bölgesinde de ortak çıkarları paylaştıklarını, bu nedenle Ankara'nın meşru hükümetin diktatör veya Haftar gibi herhangi bir terörist tarafından tehdit edilemeyeceğinden emin olacağını söyledi.

“Sonuçlar ne olursa olsun orada olacağız. Bu yüzden buna kararlıyız” dedi. "Cumhurbaşkanı [Recep Tayyip] Erdoğan bunu dünyanın geri kalanına çok açık hale getirdi ve umarız AB, ABD ve Rusya da dahil olmak üzere diğer ülkeler bunu anlar
."

Libya'nın Ulusal Anlaşma Hükümeti olarak da bilinen uluslararası kabul görmüş hükümeti, Nisan 2019'dan bu yana Haftar'ın kuvvetleri tarafından saldırı altında ve şiddet olayında 1.000'den fazla insan öldürüldü.

Mart ayında Libya hükümeti sermayeye yönelik saldırılara karşı Barış Fırtınası Operasyonu'nu başlattı ve son zamanlarda stratejik yerleri yeniden kazandı,

Al-Watiya hava üssü de dahil olmak üzere Haftar'ın kuvvetlerine büyük bir darbe indirdi. Libya, 2011'de geç hükümdar Muammar Kaddafi'nin görevden alınmasından bu yana iç savaşla parçalandı. Libya'nın yeni hükümeti 2015 yılında BM liderliğindeki bir anlaşma ile kuruldu, ancak Haftar güçlerinin askeri saldırısı nedeniyle uzun vadeli bir siyasi çözüm çabaları başarısız oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi