Türkiye kuzey Irak’ta PKK’ya karşı dört yönlü anlaşma yapıyor

Türkiye kuzey Irak’ta PKK’ya karşı dört yönlü anlaşma yapıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , "Irak, ABD ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ile Kuzey Irak'ta yasadışı Kürdistan İşçi Partisi'ni (PKK) ortadan kaldırmak için verdiği mücadelede " ortaklaşa "gerekliliğini vurguladı. eylem ”grubuna karşı.

Türkiye kuzey Irak’ta PKK’ya karşı dört yönlü anlaşma yapıyor
Türkiye kuzey Irak’ta PKK’ya karşı dört yönlü anlaşma yapıyor Admin
Bu içerik 540 kez okundu.

 

“Türkiye, ABD, Bağdat ve Erbil arasında PKK ile mücadelede dört yönlü bir işbirliği olacak. PKK, Erbil'in de düşmanı olduğu için, ”dedi. Çavuşoğlu, Ankara'da medya kuruluşlarının genel müdürlüklerine, 5 Haziran'da düzenlenen basın toplantısında, KBY başkentinden söz etti.

Çavuşoğlu, 4 Haziran'da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla, özellikle Suriye tiyatrosunda ikili işbirliği ile görüşmek üzere Washington'da bulunuyordu. İki dışişleri bakanı arasındaki görüşmelerde, Türkiye'nin 1980'lerin başından beri PKK'nın ana merkez ve eğitim kamplarına sahip olduğu kuzey Irak'taki son askeri seferberliğe de değinildi.

Kuzey Irak’taki PKK’ya karşı yürütülen bir operasyon, bu dört aktör ve siyasi koordinasyon arasında istihbarat paylaşımı gerektirdiğini belirterek, “bu amaca yönelik gerekli çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Terör örgütüne karşı operasyonlar yürütüyoruz ”dedi.

Türkiye ve ABD son zamanlarda sadece Irak'ta PKK ile mücadeleye odaklanmak için bir çalışma grubu kurmuşken, Ankara aynı zamanda hem Bağdat hem de Erbil ile aynı konuda görüşmeler başlattı.

“PKK'yı sınırlarımızdan çıkarmaya kararlıyız. Bu dört yönlü anlaşmaya ek olarak, Irak'ın içinden de destek önemlidir, çünkü günün sonunda bu Irak toprağıdır. [PKK], Irak'ın Sinjar bölgesinden ayrıldı, ancak hala Kuzey Irak'ın Kandil Dağları'nda ve ötesinde büyük bir varlığı var. Bütün bu alanları temizleyeceğiz ”dedi Çavuşoğlu.

Açıklamaları, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son aylarda kuzey Irak'taki faaliyetleri hızlandırmasıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın kuzey Irak'taki varlığının ortadan kalkacağına defalarca söz verdi.

'YPG silah bırakacak bırakarak Manbij '

Çavuşoğlu da “hakkında konuştu yol haritası Türkiye ve ABD bildirildi PKK'nin Suriye kolu olan Halk Koruma Birimi (YPG), geri çekilmesi üzerine kanıtladılar” Manbij vardır bir sorun 2016'dan beri iki müttefik arasında gerilim yarattı.

Dedi yol haritası ilk 10 gün içinde iki taraf tarafından alınacak orduların ve YPG birlikleri ve eylemlerin çekilmesi için iki tarafın istihbarat örgütleri arasındaki ilk hazırlıkları adamış, üç aşama içerir Manbij. İkinci aşamada, iki tarafın ekipleri hazırlıklarını sonuçlandırmak için toplantı yapacaklar. Üçüncü aşamada yol haritasının uygulanması gerçekleştirilecektir.

Çavuşoğlu, YPG militanlarının silahlarını bıraktıktan sonra şehri terk edeceğini ve Türk ve Amerikan birliklerinin yol haritasına uygun olarak ilin kontrolünü sağlayacağını söyledi. “ABD tarafından YPG'ye verilen silahlar geri alınacak” dedi ve tüm sürecin altı ay içinde sonuçlanacağını sözlerine ekledi.

“Üçüncü aşamada, bu yeri kimin yöneteceğine ve güvenlik ekiplerinde yerlerini kimin alacağına da karar vereceğiz. Bu Manbij'de istikrara yol açacaktır. Başarılı olursak, aynı modeli diğer YPG'nin sahip olduğu alanlara da uygularız. Bu yol haritanızda belirtilmiştir. Her iki tarafın da bu kararlılığı var ”dedi. Yol haritasının iki dışişleri bakanı tarafından onaylandığını ve“ bir anlaşma ya da protokol olmadığını ” vurguladı.

“Bu uluslararası bir anlaşmanın ötesine geçer. Uygulamanın, ikili ilişkilerimiz üzerinde bir etkisi olacak bir yol haritası. Onaylandığı üzere, olumlu bir eğilim olduğunu söyleyebiliriz, fakat açıkçası onun uygulanmasını görmemiz gerekiyor ”dedi Çavuşoğlu.

Bir soru üzerine, Türk tarafının PKK ile arasındaki güçlü bağları defalarca vurgulamasına rağmen, ABD'nin YPG'yi terör örgütü olarak belirleyeceğini düşünmediğini de sözlerine ekledi.

'Rusya ile işbirliğine bir alternatif yok'

Çavuşoğlu, YPG'nin Manbij'den çekilmesinde “hiçbir üçüncü ülke bir rol oynamayacağını” vurgularken, Ankara'nın Washington ile olan anlaşmasının “ Suriye'de Moskova ile işbirliğine hiçbir şekilde bir alternatif olmadığını” da sözlerine ekledi..”

“Burada ne yaptığımızı Rusya'ya açıklıyoruz. Bu yol haritası bir sır değil, şeffaf ve hedefleri iyi biliniyor ”dedi.

Türkiye'nin Rusya ile yürüttüğü işbirliği , Suriye rejimi ile muhalefet arasında doğrudan müzakereler için gerekli koşulları oluşturmak amacıyla Suriye'nin batı bölgelerine odaklanmakta, Türkiye ve ABD başta Doğu Suriye'deki durumu tartışmakta , Çavuşoğlu kaydetti.part Mike Pompeo.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor