Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı

Türkiye , Ermeni ordusunun Başbakan Nikol Paşinyan'ın istifa çağrısını dünyanın her yerinde askeri darbelere karşı olduğunu vurgulayarak kınadı.

Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı
Türkiye, Ermeni ordusunun Başbakan'ın istifa çağrısını kınadı Admin
Bu içerik 17417 kez okundu.

 

“Dünyanın her yerinde askeri darbelere ve darbe girişimlerine kesinlikle karşıyız. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile 25 Şubat'ta Budapeşte'de düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, Ermenistan'daki bu darbe girişimini şiddetle kınıyoruz ”dedi.

Çavuşoğlu, demokrasilerde halkın hükümetleri eleştirmesi ve istifasını istemesinin normal olduğunu, ancak ordunun demokratik yollarla seçilmiş bir başbakanı devirmek bir yana istifasını istemesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

"Bu nedenle Ermeni ordusunun bu çağrısını şiddetle kınıyoruz" dedi.

Çavuşoğlu, Ermenistan-Azerbaycan savaşı sonrasında Kafkasya'da bölgesel bir istikrar ihtiyacını yineledi. Bölgesel istikrar için bir fırsat penceresi var. Bu istikrar sadece Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ile değil tüm bölgeyi kapsamalıdır ”dedi.

Türkiye ve İran, Kafkasya'da refah ve barışı teşvik etmek için Türkiye, İran, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve Rusya'nın bir araya gelebilmesi için 3 + 3 formatında bölgesel bir girişim önerdiler.

“Bu nedenle her ülkedeki istikrar çok önemlidir. Ermeni ordusunun bu hamlesi istikrarı bozuyor ”dedi Çavuşoğlu.

Türkiye, 2020'de altı hafta süren ve Azerbaycan'ın 1990'ların başından beri Ermenistan işgali altındaki topraklarını kurtarmasıyla sona eren savaşta Azerbaycan'ın yanında yer aldı. Türkiye ve Ermenistan'ın sınırları mühürlendi ve Erivan'ın Dağlık Karabağ'daki Azerbaycan topraklarını işgal etmesi nedeniyle diplomatik bağları yok.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi