Türkiye, E Med'de haklarını korumaya devam edecek

Türkiye, E Med'de haklarını korumaya devam edecek

Türkiye kararlılıkla Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs'ta haklarını korumaya devam edecektir ülkenin Milli Güvenlik Kurulu 28 Ocak'ta ilan etti.

Türkiye, E Med'de haklarını korumaya devam edecek
Türkiye, E Med'de haklarını korumaya devam edecek Admin
Bu içerik 15200 kez okundu.

 

Konsey, yaptığı açıklamada, bu hakların uluslararası hukuktan kaynaklandığının altını çizerek, Türkiye'nin çeşitli bölgelerde olduğu gibi Somali de dahil olmak üzere Afrika'da yükselen terör saldırılarını kınadığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki görüşmenin ardından yapılan açıklamada, Ankara'nın barış için sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceği vurgulandı.

Türkiye'nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs ile ilgili ihtilafların çözümü için her platformda diplomasi ve diyaloğun yanında yer aldığını sözlerine ekledi.

Güney sınırının ötesindeki terör gruplarını ortadan kaldırmak için atılan adımları değerlendiren konsey, uluslararası aktörleri onları temizlemedeki sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Konseye, özellikle 2016 yılında Türkiye'de yenilgiye uğrayan darbenin arkasındaki grup olan YPG / PKK, IŞİD ve FETÖ'ye yönelik yurt içi ve yurt dışında devam eden terörle mücadele operasyonları hakkında bilgi verildi.

Türkiye, 2013 yılında IŞİD'i terör örgütü ilan eden ilk ülkelerden biri oldu.

Ülke o zamandan beri grubun teröristleri tarafından defalarca saldırıya uğradı. Terör örgütü en az 10 intihar saldırısı, yedi bombalı saldırı ve dört silahlı saldırı gerçekleştirerek 315 kişiyi öldürdü ve yüzlercesini yaraladı.

Buna cevaben Türkiye, daha fazla saldırıyı önlemek için yurtiçi ve yurtdışında terörle mücadele operasyonları başlattı.

Türkiye, ABD ve AB tarafından terör örgütü listesinde yer alan PKK, Türkiye'ye karşı 30 yılı aşkın süredir yürüttüğü terör kampanyasında aralarında kadın, çocuk ve bebeklerin de bulunduğu 40 bin kişinin ölümünden sorumlu oldu. YPG, PKK'nın Suriye yan kolu.

FETÖ ve ABD merkezli lideri Fetullah Gülen, 251 kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 2.200 kişinin yaralandığı 15 Temmuz 2016'da yenilgiye uğratılan darbeyi düzenledi.

Ankara ayrıca FETÖ'yü, başta ordu, polis ve yargı olmak üzere Türk kurumlarına sızarak devleti devirme amaçlı uzun süredir devam eden bir kampanyanın arkasında olmakla suçluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere