Türkiye, Doğu Akdeniz'de koşulsuz diyaloğu destekliyor

Türkiye, Doğu Akdeniz'de koşulsuz diyaloğu destekliyor

Türkiye, Doğu Akdeniz'de koşulsuz diyaloğu destekliyor
Türkiye, Doğu Akdeniz'de koşulsuz diyaloğu destekliyor Admin
Bu içerik 5160 kez okundu.

 

Türkiye'nin üst düzey diplomatı 12 Eylül'de yaptığı açıklamada , sağda olanın müzakere masasından uzak durmayacağına inandığımız için, Ankara'nın Doğu Akdeniz konusunda koşulsuz diyaloğu her zaman destekleyeceğini söyledi. 

“Türkiye her zaman diyalogdan yanadır. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu
, Maltalı mevkidaşı Evarist Bartolo ile Akdeniz'in tatil kenti Antalya'da düzenlediği basın toplantısında , Türkiye'nin diğer ülkelerin haklarına hiçbir zaman gözü olmadı, ancak her zaman kendi haklarını savundu ve yapmaya devam edecek ” dedi. .

Yunanistan'ı veya diğer ülkeleri müzakere masasına davet etmenin bir temyiz eylemi olmadığını belirten Çavuşoğlu, herhangi bir konuda haklı olduğuna inanan hiçbir tarafın diyalog ve müzakereden çekinmediğini söyledi.

Türk bakan, Yunanistan haklı olduğunu düşünüyorsa, talep ve davranışlarının uluslararası hukuka uygun olduğunu düşünüyorsa, haritalarla ve ilgili anlaşmalarla müzakere masasına gelmeli ki kimin gerçekte haklı konuma sahip olduğunu herkes görebilsin.

Çavuşoğlu, konuyu tarafsız ve dürüst bir şekilde değerlendirdiği için mevkidaşına teşekkür etti.

'Durum zaten gergin'

Bartolo, Doğu Akdeniz'deki gerilimler konusunda diyalog ihtiyacının da altını çizerek, "durum şimdiden gergin" dedi.

“Kışkırtıcı dil yardımcı olmuyor, saldırgan tavırlar yardımcı olmuyor” diyerek tüm tarafları sözlerinde “dikkatli olmaya” ve durumu tırmandırmamaya çağırdı.

AB-Türkiye ilişkileri konusunda, bloğun Ankara ile ilişkilerinde stratejik bir yaklaşıma sahip olması gerektiğini söyledi.

Bartolo, “Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerine stratejik olarak bakmasının zamanının geldiğini düşünüyorum” dedi.

Libya'daki herhangi bir istikrarsızlığın Malta üzerinde doğrudan olumsuz bir etkisi olduğu için Türkiye ve Malta'nın Libya durumuna ilişkin işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere