Türkiye, COVID-19 aşılamasıyla ilgili ayrıntıları açıkladı

Ülkenin sağlık bakanı 30 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin aktif olmayan yeni koronavirüs aşılarını 28 gün arayla iki dozda uygulayacağını söyledi.

Türkiye, COVID-19 aşılamasıyla ilgili ayrıntıları açıkladı
Türkiye, COVID-19 aşılamasıyla ilgili ayrıntıları açıkladı Admin
Bu içerik 6931 kez okundu.

 

Fahrettin Koca, koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu'nun sanal olarak gerçekleştirilen toplantısının ardından Twitter'da yaptığı açıklamada , aşıların ilk olarak sağlık personeli ve huzurevleri olacağını yazdı.

Yetkililerin aşıları aile sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve üniversite hastanelerinde uygulamayı planladıklarını sözlerine ekledi.

Koca, Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası Sağlık ve Bakım Çalışanları Yılı adını verdiği 2021'e Türkiye'nin, COVID-19'a karşı önleyici tedbirlere geçiş yolunda ilk adımında sağlık çalışanlarını aşılayarak başlayacağını söyledi.

Çinli şirket SinoVac tarafından geliştirilen 3 milyon CoronaVac aşı dozunun ilk partisinin , Çarşamba günü başkent Ankara'ya indikten sonra Sağlık Bakanlığı'na teslim edildiğini söyledi.

Gönderi içeriğinin analizine başlandığını söyleyen Koca, ülke kamu kurumu laboratuvarlarına ilaç ve tıbbi cihazlarla ilgili rastgele doz numunelerinin gönderildiğini açıkladı.

İğne bu testleri geçerse acil kullanım için onaylanabileceğini söyledi.

"Bu süreçte aşılar, iklimlendirme özelliklerine sahip özel tasarlanmış bakanlık araçlarıyla il depolarına dağıtılacak" dedi.

Koca, aşıların nasıl taşındığını, uygulandığını ve kayıt altına alındığını yetkililerin dijital olarak izleyeceklerinin altını çizerek, aşı dağıtım ve uygulama sonuçlarının da gerçek zamanlı olarak canlı olarak paylaşılacağını sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi