Türkiye, büyükelçiyi ilişkileri küçültmemeyi hatırlatıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert 17 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Washington büyükelçisini geri çağırmasının iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.

Türkiye, büyükelçiyi ilişkileri küçültmemeyi hatırlatıyor
Türkiye, büyükelçiyi ilişkileri küçültmemeyi hatırlatıyor Admin
Bu içerik 179 kez okundu.

 

“Türkiye'nin büyükelçisini hatırladığını biliyoruz. Bu, Türkiye'nin bunu yapma hakkıdır. Ve bunu Türkiye hükümeti ile ilişkimizi azalttığını görmüyorum ”dedi Nauert gazetecilere 17 Mayıs'taki brifingde verdiği demeçte.

“Onlar [ Türkiye ] önemli bir NATO müttefiki olmaya devam ediyor. Bu devam ediyor ve hükümetle bir sonraki konuşmaları dört gözle bekliyoruz ”diye ekledi.

14 Mayıs'ta Türkiye, Gazze sınırında İsrail kuvvetleri tarafından açılan ateşle düzinelerce Filistinlinin öldürülmesinin ardından üç günlük ulusal yas ilan etti ve büyükelçiliklerini ABD ve İsrail'e istişareler için geri çağırdı.

İsrail’in Ankara’daki büyükelçisi ve İsrail konsolosluğu geneline de ülkeyi geçici olarak terk etmeleri söylendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerin liderleriyle telefon diplomasisi başlattı ve 18 Mayıs'ta olağanüstü bir organizasyon toplantısına davet etti.

Manbij hakkında henüz anlaşma yok 

Basıncı sırasında Nauert, Manbij ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve hiçbir şeyin sonuçlanmadığını söyledi.

“Bu, sekreterin Brüksel'deki muadili ile görüştüğü sırada NATO’da ele aldığımız bir şeydir ve bu yüzden bununla ilgili hiçbir yeni güncellememiz yok” diye ekledi.

Nauert, “ Yeni bir sekretere sahibiz ve bu yüzden Türkiye hükümetiyle konuşabilme yeteneğine sahip, sonra da isterlerse yeni bir yola karar verebilirler” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile 4 Haziran'da Washington'da uzun zamandır beklenen bir toplantı için görüşmesi bekleniyor.

Ankara, uzun zamandır ABD'nin Suriye Kürt Halkı Koruma Birlikleri (YPG) ile Irak İslam Devleti ve Levant (ISIL) ile mücadelede ortaklığı ile üzüldü. Türkiye grubu terör örgütü olarak görüyor ve uzun zamandır NATO müttefiki ile grupla işbirliğini sona erdirmesini istiyor.

Türkiye son silinen Suriye ‘nin Afrin YPG'ye ilçe ve odağını döndü Manbij YPG militanları ve Amerikalı askerlerin uzun birlikte konuşlu edilmiştir.

Çavuşoğlu, Brüksel'deki toplantısı sonrasında iki ülkenin yol haritasını yakında onaylayacağı ve uygulamaya başlayacağı konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Jailed papaz Brunson vakası 

Basın brifinginde Nauert, hapishanedeki Amerikalı papaz Andrew Brunson davasını gündeme getirdi.

“Davası, sadece Devlet Departmanında değil, çok dikkatli bir şekilde çok yakından izlediğimiz bir durum. Başkan yardımcısının yakından ilgilendiğini biliyorum ”dedi.

“Bu aynı zamanda başkanın [Donald Trump] çok yakından ve dikkatle izlediği bir şey. Bu yönetimin Türkiye hükümetiyle ikili görüşmelere ve bir sonraki fırsatta ortaya çıkmaya devam ettiği bir şey. Kongre de bunu çok dikkatli ve çok yakından takip ediyor ”diye ekledi Nauert.

Ege Bölgesi'ndeki 7 Mayıs'ta bir mahkeme, Brunson'u 18 Temmuz'daki bir sonraki duruşmaya kadar hapiste tutmaya karar verdi.

Brunson Ekim 2017'de tutuklandı ve şimdi teröre ve casusluk suçlamalarına karşı hapiste 35 yıla kadar karşı karşıya bulunuyor.

Trump ve ABD Dışişleri Bakanlığı, serbest bırakılması için Türk hükümetine defalarca çağrıda bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor