takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Türkiye, Biden'in sözlerine zamanında cevap verecek

Türkiye, Biden'in sözlerine zamanında cevap verecek

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü 25 Nisan'da yaptığı açıklamada, ABD başkanının 1915 olaylarına ilişkin açıklamalarına Türkiye'nin önümüzdeki aylarda yanıt vereceğini söyledi.

Türkiye, Biden'in sözlerine zamanında cevap verecek
Türkiye, Biden'in sözlerine zamanında cevap verecek Admin
Bu içerik 10588 kez okundu.

 

İbrahim Kalın, Reuters'e verdiği demeçte , “Önümüzdeki günlerde ve aylarda farklı şekil ve türlerde ve derecelerde reaksiyonlar olacak” dedi.

"ABD ile yürüttüğümüz her şey bu çok talihsiz açıklamanın büyüsü altında olacak" dedi.

Türkiye parlamentosunun Pazartesi günü açıklama yapmasının beklendiğinin altını çizen Başbakan, ABD deklarasyonunun olası tazminat iddiaları için herhangi bir yasal zemin sağlamayacağını söyledi.

"Tüm bunları tek bir kelimeye indirgemek ve Türklerin karıştığını ima etmeye çalışmak, Osmanlı atalarımızın soykırım eylemlerine karıştığını, sadece çirkin" diye ekledi.

Cumartesi günü Başkan Joe Biden , 1915 olaylarını bir "soykırım" olarak nitelendirdi ve Amerikan başkanlarının uzun süredir devam eden bu terimi kullanmaktan kaçınma geleneğini bozdu.

1915 olaylarına Türk tavrı

Türkiye'nin 1915 olayları konusundaki tutumu, Doğu Anadolu'daki Ermenilerin ölümlerinin, bazılarının işgalci Rusların yanında yer alması ve Osmanlı güçlerine karşı isyan etmesiyle gerçekleştiğidir. Ermenilerin müteakip tehciri çok sayıda can kaybına neden oldu.

Türkiye, her iki tarafın da can verdiği bir trajedi olarak nitelendirdiği bu olayların "soykırım" olarak sunulmasına itiraz ediyor.

Ankara defalarca Türkiye ve Ermenistan'dan tarihçilerin yanı sıra uluslararası uzmanlardan oluşan ortak bir komisyon kurulmasını önerdi .

2014 yılında Türkiye'nin dönemin başbakanı ve şimdiki cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına başsağlığı diledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi