Türkiye beş itfaiye uçağı alacak

Türkiye beş itfaiye uçağı alacak

Türkiye Tarım ve Orman Bakanlığı, Temmuz ayı sonlarında aynı anda çıkan ve 81 ilden 53'ünü harap eden orman yangınları nedeniyle tartışmalara konu olan 5 adet yangın söndürme uçağının Türkiye'nin 1 Eylül sonunda satın alınacağını duyurdu.

Türkiye beş itfaiye uçağı alacak
Türkiye beş itfaiye uçağı alacak Admin
Bu içerik 33713 kez okundu.

 

“Ülke için korkunç günlerdi. Hepimiz için zordu. Bekir Pakdemirli , CNN Türk'te canlı yayında yaptığı konuşmada , "Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir dizi orman yangınıydı" dedi.

İki hafta süren titiz çalışmaların ardından kontrol altına alınan 270 yangında 8 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye'nin önümüzdeki aylarda beş yangın söndürme uçağı alacağını söyledi.

"Helikopterleri istediğimiz zaman kiralayabiliriz. Bunları kiralamak da mantıklı. İtfaiye araçlarını yılda üç ay kullanıyoruz. Onları yılın geri kalanında korumak çok pahalıya mal oluyor” dedi.

“Ama beş tane satın alacağız ve onları hazır bulunduracağız.”

Ülkenin son iki yıldır uçak satın alma aşamasında olduğunu hatırlatan bakan, son yangınların “süreci hızlandırdığını” söyledi.

Türk Hava Kurumu (THK), kurumun envanterindeki ihmal edilen üç uçağın uçamayacak kadar yaşlı olması nedeniyle orman yangınlarını kontrol altına almak için hiçbir şey yapmadığı için sert bir şekilde eleştirildi.

“THK ile bir sorunumuz yok. Kurumun yetkilileri ellerinde kullanılabilir uçaklar olsaydı, bizi gönderirlerdi. Ancak bu uçaklar aktif değildi. Plakası olmayan bir arabayı yasal hale getirmek gibi ”dedi.

THK'nın yangın söndürme uçaklarının bakımının 27 milyon ile 34 milyon Türk Lirası (3,2 milyon dolar ile 4,1 milyon dolar) arasında olacağını vurguladı. “Neredeyse yeni bir uçağın fiyatı .”

Yangınları söndürmek için yıllık çabalar sorulduğunda, bakan, “Yılda yaklaşık 3.000 orman yangını çıkıyor. İnsanların çoğundan habersiz” dedi.

Bakan, sabotaj iddialarıyla ilgili olarak, "Antalya'nın güneyindeki orman yangınları, bir tutkal koklayıcı ve ateş yakmaya (insanları ateşe karşı koyamamaya neden olan rahatsızlık) olan bir adam çıkardı" dedi.

“Bir çocuk diğerinden sorumluydu” dedi.

Meteorolojik faktörler yangınları kontrol altına almamızı zorlaştırdı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere