Türkiye ABD'yi FETÖ'nün darbe girişimini 'ihmal etme' terörü hakkında eleştirdi

Türkiye ABD'yi FETÖ'nün darbe girişimini 'ihmal etme' terörü hakkında eleştirdi
Türkiye ABD'yi FETÖ'nün darbe girişimini 'ihmal etme' terörü hakkında eleştirdi Admin
Bu içerik 4306 kez okundu.

Türk Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın “Terörizmle İlgili Ülke Raporları 2019” u Temmuz 2016 darbe girişiminde FETÖ'nün rolü konusunda “ihmalkar” olduğu için eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy 25 Hazirandaki yazılı açıklamada, “FETÖ'nün terörist doğasının sorgulandığı ve FETÖ ile mücadelemizde aldığımız meşru tedbirlerin daha önceki yıllarda olduğu gibi eleştirildiği dikkat çekiyor,” dedi.

“Bu durum, ABD'nin 15 Temmuz'daki iğrenç darbe girişimi konusundaki ihmalkar tutumunun devamının kanıtı. Bu hain terör örgütü ile ilgili sunulan sayısız kanıt bir kez daha gözden kaçıyor ”dedi.

Bu tutum, Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesini “anlamaya isteksizliği” gösterdiğini belirterek, grubun 251 vatandaşı öldüren 15 Temmuz darbe girişiminin gerisinde olduğunu söyledi. Aksoy, “Raporda belirtilen tedbirler, ülkemizin FETÖ aleyhine yasal olarak aldığı tedbirler” dedi.

Öte yandan sözcü, Türkiye'nin IŞİD'le mücadelesinin ve Yabancı Terörist Savaşçıların (FTF) hareketlerinin önlenmesine yönelik çabalarının yansıtıldığını ve PKK'nın ülkenin iç ve dış çıkarlarına yönelik terör saldırılarının sürdürülmesinin vurgulandığını söyledi. raporunda.

Ancak raporda, ülkemizin YPG'yi PKK'nın Suriye kolu olarak gördüğünü belirterek YPG'nin PKK ile aynı terör örgütü olduğu gerçeğini gizlemeye çalışıyor ”dedi Aksoy.

“Bu yaklaşım YPG'nin terörist kimliğini açıkça vurgulamaktan uzaktır ve dahası ABD ile bu terör örgütü arasındaki işbirliğini doğrulamaktadır” dedi.

Yetkili, “ABD, başka bir ülkeye karşı koyarken bir terör örgütü ile işbirliği yapmanın doğru olmadığını anlamalı” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi