Türkiye, ABD'nin S-400'lere 'tek taraflı' yaptırımlarını çarptı

Türkiye, ABD'nin S-400'lere 'tek taraflı' yaptırımlarını çarptı

Türkiye , 14 Aralık'ta, Rusya yapımı S-400 füze savunma sistemleri satın alması nedeniyle ülkeye uygulanan yeni ABD yaptırımlarını şiddetle reddetti ve Washington'u bunu tersine çevirmeye çağırdı ve Türkiye'nin de gerektiğinde misilleme yapacağı uyarısında bulundu.

Türkiye, ABD'nin S-400'lere 'tek taraflı' yaptırımlarını çarptı
Türkiye, ABD'nin S-400'lere 'tek taraflı' yaptırımlarını çarptı Admin
Bu içerik 7307 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini satın alması bağlamında bugün ABD tarafından açıklanan Türkiye'ye tek taraflı yaptırımlar uygulama kararını kınıyor ve reddediyoruz" dedi.

“Türkiye'yi S-400 sistemlerini almaya zorlayan koşullar iyi biliniyor. Başkan [Donald] Trump, birçok durumda Türkiye'nin satın almasının haklı olduğunu itiraf etti, "diyen bakanlık, Türkiye'nin ABD Patriot füzeleri satın almak için defalarca reddedilen çabalarına atıfta bulundu.

ABD, S-400 sistemlerinin NATO sistemlerini tehlikeye atacağının temelsiz olduğunu iddia ederek, Türkiye'nin NATO'nun katılımıyla bir çalışma grubu aracılığıyla konuyu objektif, gerçekçi ve siyasi açıdan tarafsız bir şekilde ele almayı defalarca önerdiğini de sözlerine ekledi.

"ABD'nin, bu meseleyi diyalog ve diplomasi yoluyla çözme önerimizi iki müttefike yakışacak şekilde reddederek tek taraflı yaptırımlara başvurması tamamen anlamsız" dedi.

“Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz etkileyecek bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamada misilleme yapacaktır. Türkiye milli güvenliğini korumak için gerekli tedbirleri almaktan asla geri durmayacaktır ”dedi.

ABD'yi haksız yaptırım kararını yeniden gözden geçirmeye ve hata yapmaktan kaçınmaya çağırdı.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu milli bir mesele. Onurlu ve dik bir duruş sergileyeceğiz. "

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptırımlar karşısında Türkiye'nin kararlı duruşunu vurgulayarak, Türkiye'nin savunma sanayi hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlarla ilerleyeceğini sözlerine ekledi.

Hareketi eleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaptırımların yalnızca Erdoğan liderliğinde ulusal çıkarlarını ve savunma sanayisini güçlendirme adımlarındaki kararlılığını artıracağını söyledi.

“Hiçbir ülkenin yaptırımı Türkiye'nin kararlı duruşunu etkilemeyecek. Bu kararı kınıyor ve ABD'yi bu hatadan bir an önce geri adım atmaya çağırıyoruz ”dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yaptırımların ittifak ruhuna uymadığını söyledi. Twitter'da “Ülkemizin savunması için gerekli her adımı kararlılıkla atmaya devam edeceğiz” dedi.

İletişim Direktörü Fahrettin Altun ise kararı mantıksız, sonuçsuz ve ortaklık ruhuna aykırı olarak nitelendirdi.

Altun, Türkiye'nin hiçbir ülke ile gerginlik yaratmak için değil, ulusal güvenliğini sağlamanın yanı sıra bölgesel ve küresel istikrarı desteklemek için hareket ettiğini vurguladı.

Altun, “Ulusal egemenliğimize olan bağlılığımız sarsılmaz ve yaptırım tehditlerinin etkisine kapalıdır.

ABD Hazine Bakanlığı, 14 Aralık'ta Rusya'nın S-400 füze savunma sistemini satın alması nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uyguladı.

Amerika'nın Düşmanlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında gelen yaptırımlar, aralarında İsmail Demir ve diğer üç yetkilinin de bulunduğu Türkiye Savunma Sanayii (SSB) Başkanlığını hedef alıyor.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada, SSB'nin S-400 karadan havaya füze sistemini satın alarak Rusya'nın ana silah ihracat kuruluşu Rosoboronexport ile önemli bir işlem yaptığını söyledi.

Yaptırımlar arasında, SSB'ye yönelik tüm ABD ihracat lisansları ve yetkilerinin yasaklanması ve SSB başkanı Dr. İsmail Demir ile diğer SSB görevlilerine yönelik varlıkların dondurulması ve vize kısıtlamaları yer alıyor.

Trump, Haziran 2019'da, Ankara'nın ABD Patriot füze savunma sistemlerini satın almak istediğinde, selefi Barack Obama'nın Türkiye'ye haksız davrandığını söyledi.

ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlar uluslararası hukuku küstahça ihlal ediyor: Lavrov

Rusya savunma bakanı 14 Aralık'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin Rusya'nın S-400 füze savunmasını satın alması nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulama kararının tipik bir Amerikan küstahlığı ve kanunsuzluğunun göstergesi olduğunu söyledi.

Sergey Lavrov
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bir basın toplantısında , "Elbette, uluslararası hukuka karşı kibirli bir tavrın ve ABD'nin yıllarca, hatta on yıllardır kullandığı gayri meşru tek taraflı zorlayıcı önlemlerin bir başka tezahürü," .

Böyle bir yaklaşım, askeri-teknik işbirliği de dahil olmak üzere uluslararası arenada sorumlu bir katılımcı olarak ABD'nin güvenilirliği için hiçbir şey yapmadığını da sözlerine ekledi.

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif 15 Aralık'ta ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları "uluslararası hukuka saygısızlık" olarak kınadı.

“ABD'nin yaptırımlara bağımlılığı ve uluslararası hukuku aşağılama yine tam teşekküllü. ABD'nin son zamanlarda Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları şiddetle kınıyoruz ve halkının ve hükümetinin yanındayız ”dedi Zarif.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere