Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu

Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu

Üst düzey bir Türk yetkili, yeni ABD yönetimini Türkiye ile diyaloğa girmeye ve ülkeyi gelişmiş bir Rus hava savunma sistemi satın alması nedeniyle yaptırım kararını gözden geçirmeye çağırıyor.

Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu Admin
Bu içerik 10518 kez okundu.

 

Bu talep, Washington, Ankara Rus teknolojisinden vazgeçene kadar yaptırımlardan feragat edilemeyeceğini açıkça belirtmiş olsa da geliyor.

13 Ocak'ın sonlarında gazetecilere konuşan Savunma Bakanı Hulusi Akar , Türkiye'nin ABD'nin baskısı karşısında Rus S-400 sistemini elden çıkarmayı düşünüp düşünmeyeceği sorusuna kapılmayacak . Ancak "o noktaya gelmeden önce sağduyu yoluyla" bir çözüm bulunabileceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Akar, Rusya ile S-400'ün ikinci bir sevkiyatı için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri, CAATSA olarak bilinen ve Rus nüfuzunu geri püskürtmeyi amaçlayan ABD yasası uyarınca dört Türk yetkiliye yaptırım uyguladı. Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı'na ihracat lisansı yasağı da içeren yaptırımlar, yasanın ilk kez bir NATO müttefikini cezalandırmak için kullanıldığı oldu.

Daha önce Türkiye, Rus teknolojisinin savaş uçaklarının güvenliğini tehlikeye atacağı endişeleri nedeniyle ABD'nin F-35 gizli jet programından da çıkarılmıştı.

Yaptırımlar, Türkiye'nin Suriye ve diğer yerlerdeki askeri eylemleri de dahil olmak üzere çeşitli konularda anlaşmazlık yaşayan Washington ile Ankara arasındaki sürtüşmeyi derinleştirdi.

Akar, Türkiye'nin çıkmazın üstesinden gelmek için diyalog çağrılarını yeniledi. Türkiye, S-400'lerin NATO sistemlerini veya F-35'leri etkilemeyeceğini savunuyor.

“İşleri bu şekilde bölmeyelim diyoruz. Oturup konuşalım ve bir çözüm bulalım ”dedi Akar.

ABD'li yetkililer, S-400'ün F-35'ler üzerindeki riskleri konusunda Türkiye ile görüşme olasılığını dışladı. Rus hava savunma sistemi Türk topraklarında kaldığı sürece yaptırımların kaldırılamayacağını da söylediler.
Akar, Türkiye'nin hiçbir NATO müttefiki Türkiye'ye uygun şartlar sunmaması üzerine Rus hava savunma sistemini almaktan başka çaresi kalmadığını söyledi.

Türkiye'nin ABD savaş uçağı programından kaldırılmasının ardından Rus yapımı jetleri satın almayı düşünüp düşünmediğini soran Akar, Türkiye'nin "F-35 programına geri dönmek" ve kendi ulusal savaş uçağı programını geliştirip filosunu modernize etmek istediğini söyledi. F-16 uçakları.

“NATO'nun bir parçasıyız, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikteyiz. Bu nedenle savunmamız ve güvenliğimiz için Avrupa, ABD ve NATO ile birlikte olmak istiyoruz ”dedi.

Türk ve İngiliz savunma şefleri telefonla konuşuyor

Bu arada Türkiye Milli Savunma
Bakanlığı'na göre Akar, 14 Ocak'ta İngiliz mevkidaşı ile telefonda görüştü.

Bakanlık, Akar ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace'ın ikili ve bölgesel savunma, güvenlik ve savunma sanayinde işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere