Türkiye, ABD şirketleriyle birlikte F-35'ler için yasal haklarını arıyor

Türkiye, ABD şirketleriyle birlikte F-35'ler için yasal haklarını arıyor

Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programından ABD tarafından askıya alınmasının ardından Ankara, projenin üretim aşamasında kayıp veren veya ek bir yüke maruz kalan Amerikan firmalarıyla işbirliği içinde yasal haklarını aramayı hedefliyor. üst savunma tedarik ve geliştirme organı 11 Mart'ta açıkladı.

Türkiye, ABD şirketleriyle birlikte F-35'ler için yasal haklarını arıyor
Türkiye, ABD şirketleriyle birlikte F-35'ler için yasal haklarını arıyor Admin
Bu içerik 23355 kez okundu.

 

Savunma Sanayii Başkanlığı ( SSB ) Başkanı İsmail Demir , bir grup gazeteciye verdiği demeçte , ABD yönetiminin kararından dolayı hem Türkiye hem de diğer bazı ABD merkezli şirketlerin yükten muzdarip olduğunu ve bu zararı kimin karşılayacağının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Yetkili, F-35 savaş uçağı parçalarının üretiminde Türk firmalarının Amerikan firmalarıyla ortak olduğunu hatırlattı.

“Bu sürecin dahil olmaları durumunda daha kolay yürütüleceğini düşünüyoruz. Çünkü burada acı çeken sadece Türk tarafı değil. Bu [karar] programa 500-600 milyon dolarlık bir yük katacak. Ürün başına fiyatlar artacak ”dedi.

“Türkiye haklarını arayan tek taraf değil. Bu süreçte zarar gören tüm şirket, ülke ve yapıların haklarının aranması gündemde ”dedi.

Demir, Türkiye'nin bu taraflarla birlikte hareket etme pozisyonları için suları test etmek için uğraştığını vurguladı.

Ankara bu ihaleye "ilk temaslar" yapıyor ve bu çabalar "bu sürece dahil olanların tutumlarını belirleme ve [daha sonra] birlikte hareket etme gibi bir stratejiye dayanıyor" dedi.

Bu çabalar, Ankara'nın Türkiye'yi F-35 gizli jet programından uzaklaştıran ABD kararına karşı harekete geçme eylem planının bir parçası.

ABD, Türkiye'nin satın aldığı Rus yapımı S-400'lerin yeni nesil F-35 savaş uçakları ve NATO'nun daha geniş savunma sistemleri için tehdit oluşturduğunu iddia etti.

Demir, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programında haklarını korumak için adım atması üzerine Ankara'nın önce yerel hukuk müşavirleriyle çalışmaya başladığını, ardından Türk hukuk firmalarının değerlendirmesinin ardından ABD'de harekete geçmeye çalıştığını ve uluslararası arenada temasa geçtiğini söyledi. .

İkinci aşamada Türkiye, stratejik tavsiye ve ABD makamlarına ulaşmak için Washington merkezli bir hukuk firması Arnold & Porter ile istişare anlaşması imzaladı.

ABD merkezli yasayla işbirliği, “eylem tarzını ve yol haritasını netleştirmek için bir adımdı” dedi.

Bu yol haritası, F-35 programı dahilinde kalıp kalmayacağı gibi konunun farklı boyutlarını, programa katılım maliyeti ve uçak başına ödenen para gibi kayıpların telafisini içerir.

“Programda olup olmamak mı? Programda olduğumuz sürece hem Türk şirketlerinin hem de Amerikan şirketlerinin programdan çıkarılmamızın ardından haklarının kaybedilmesi dikkate alınmalı ”dedi.

“Türkiye'nin programa katılmak için ödediği bedel için tazminat meselesi var. Sonra uçaklar için ödenen meblağ için tazminat var ”dedi.

“Bunlar başlı başına sorunlar ve tüm mağdurların hakları dikkate alınmalı ve gündeme getirilmelidir. Üretim sürecindeki kararlar sadece Türk firmalarına zarar vermedi. Amerikan şirketlerine de zarar var ”dedi.

S-400 savunma sistemlerinin ikinci bir sevkiyatını alma konusunu detaylandıran Demir, görüşmelerin Türkiye'ye teknoloji kapasitesi sağlamayı hedeflediği için görüşmelerin ilk parti sistemlerin satın alınmasına göre daha uzun sürdüğünü söyledi.

“Görüşmeler ilk sisteme benzemiyor. Çünkü bu konuyu önemli kılan ve bu konuyu Türkiye savunma sanayi açısından en önemli kılan, bu süreçte elde edeceğimiz yeteneklerdir. Yetenekler meselesi bizim için konunun en önemli parçası ”dedi.

Demir, bu talepleri detaylandırmadan, “Taleplerimizin ve hedeflerimizin gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Rusya ile ikinci anlaşma için Türkiye, teknoloji transferi ve savunma sistemlerinin ortak üretimini talep ediyor.

Türkiye uydu şirketi kurdu

Demir, Türkiye'nin uydu şirketi kuracağını da duyurdu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ) bu kuruluşun bir parçası olacağını ve diğer ortaklar için hukuki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Demir ayrıca, Pakistan'ın Taktik Keşif Helikopterleri'nin (ATAK) motor satın almasıyla gerçekleşmesi için Türkiye'ye altı ay daha uzatma hakkı verildiğini kaydetti.

Daha önce Pakistan, ABD'nin Honeywell firması ile İngiliz Rolls-Royce ortak girişimi olan LHTEC tarafından üretilen motorların teslimatı için Washington'un Türkiye'yi durdurmasının ardından, Türkiye'ye helikopterleri teslim etmesi için bir yıllık uzatma vermişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere