Türkiye, ABD bağları normalleştirmek için şartlar oluştu

Türkiye, ABD bağları normalleştirmek için şartlar oluştu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un yanı sıra Suriye'nin Manbij'inden ayrılan Halkın Koruma Birimleri (YPG), Şubat ayında Ankara'da yaptıkları toplantı sonrasında ABD ile Suriye'de ortak adımlar atabilecek durumda olacak.

Türkiye, ABD bağları normalleştirmek için şartlar oluştu
Türkiye, ABD bağları normalleştirmek için şartlar oluştu Admin
Bu içerik 347 kez okundu.

 

"Manbij ile başlayacağız. Bunu sağlayacağız. Bu illeri yöneten ve onlar için güvenlik sağlayan kimseler istikrara erişmek için önemlidir. YPG militanları Manbij'den uzaklaştırıldıktan sonra ABD ile bu konuda adımlar atabiliriz "dedi.

"YPG'nin Fırat'ın doğusundan çekileceğinden emin olmalıyız. YPG, önce Manbij'i terk etmek zorunda. Bu zaten ABD'nin Türkiye'ye verdiği söz "dedi.

Tillerson, ABD'nin "Türkiye ile derin ve önemli ilişkilerini" doğruladı. Türkiye ve ABD'nin artık Suriye'de "yalnız hareket etmeyeceğini" de sözlerine ekledi.

Irak İslam Devleti ve Levil'in (ISIL) yenilgiye uğradığı ve güvenli ve istikrarlı bölgeler oluşturduğu ve bağımsız ve birleşik Suriye'ye kavuştuğu için Washington'un ve Ankara'nın Türkiye'nin aynı bölgelerinde "aynı hedefleri paylaştığını" söyledi.

Tillerson, ABD'nin Türkiye'nin sınırlarını koruma hakkını kabul ettiğini ve çoğunlukla YPG militanlarından oluşan Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDF) sağlanan silahların "sınırlı, misyona özgü olacağını ve yalnızca askeri alanda başarılı bir şekilde askeri alanda biriktirileceğini belirtti. hedefler.”

Basın toplantısında Türkiye'ye bir yıldan fazla bir süredir hapisteki papaz Andrew Brunson'u serbest bırakmaya ve diğer ABD vatandaşlarına şu anda Türkiye'de hapsedilmeye çağırdı.

Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD'nin şu anda iki ülke arasındaki ilişkilere zarar veren pek çok sorunun üstesinden gelmek için "mekanizmalar kurmaya" karar verdiklerini söyledi.

Bu mekanizma doğrultusunda ilk toplantı Mart ayında yapılacak "dedi.

Basın toplantısında bir soruyu yanıtlayan Tillerson, iki tarafın "hedeflerini netleştirdi" ve "fikir birliği sağladığını" söyledi.

Açıklamalarda, ABD'nin YPG'ye desteğinin devam etmesi konusunda kızgın olan Türkiye ile Suriye'nin kuzeyindeki durum hakkında Ankara ile Washington arasında gerginlik yaşanıyor.

20 Aralıkta Türkiye'nin birliği, YPG'yi güney sınırından kaldırmak amacıyla Suriye'nin kuzeybatı Afrin bölgesinde "Operasyon Zeytin Şubesi" ni başlattı. Ayrıca Suriye'nin Manbij kasabasına - şu anda YPG liderliğindeki bir güç kontrolünde - baskı yapmakla tehdit ediyor ve oradaki birliklerin orada bulunmalarını önlemek için uyarıda bulundu.

Türkiye ABD Tillerson Çavuşoğlu YPG diplomasi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi