Türkiye - AB ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye - AB ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye - AB ilişkilerinde yeni dönem
Türkiye - AB ilişkilerinde yeni dönem Admin
Bu içerik 252 kez okundu.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bugün başlayacak Türkiye — AB Hükümetlerarası Katılım Konferansı’na Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın başkanlık edeceği ‘AB ile Müzakere Heyeti'nde, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer alacak.

Konferansta, 17. fasıl olan ‘Ekonomik ve Parasal Politika’nın açılması bekleniyor. Fasıl temel olarak; üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını kapsıyor. Fasıl ayrıca, birçok alanda daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulmasını ve üye ülkeler arasında ekonomik koordinasyonu güçlendirmeyi amaçlayan düzenlemeleri içeriyor.

‘AB-TÜRKİYE ZİRVESİ’NDE ORTAYA KONAN İRADENİN İLK SOMUT SONUCU’

Avrupa Birliği Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile Ekonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. faslın hiçbir açılış kriteri olmaksızın müzakerelere açılmasının, Türkiye’nin bu alandaki yüksek uyum düzeyinin en önemli göstergesi olduğunu vurguladı. Bakanlık, Türkiye'nin hâlihazırdaki yüksek uyum düzeyi sayesinde AB ile müzakerelerin gelecek dönemde de tatmin edici bir hızla ilerleyeceğini belirtti.

Ekonomik ve Parasal Politika Faslının müzakerelere açılması, 29 Kasım'da Brüksel'de yapılan Türkiye — AB Zirvesi'nde katılım sürecinin canlandırılması için ortaya konulan siyasi iradenin ilk somut göstergesi olarak kabul ediliyor.

BOZKIR VE ÇAVUŞOĞLU BRÜKSEL’DE İKİLİ TEMASLARDA BULUNACAK

Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB Bakanı Bozkır ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Brüksel'e yapacakları bu ziyarette ayrıca, 1 Ocak 2016 tarihinde AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in ev sahipliğinde düzenlenecek çalışma yemeğine de katılacaklar.

AB Bakanı Bozkır, Brüksel'deki ikili temasları çerçevesinde, İşler, Büyüme, Yatırım ve Rekabetçilikten sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ve Rekabetten sorumlu AB Komiseri Margrethe Vestager ile de ayrı ayrı görüşecek.

11. Türkiye — AB Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda ve Brüksel'de yapılacak ikili görüşmelerde Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerindeki son durum, Türkiye- AB ilişkileri 29 Kasım'da Brüksel'de yapılan Türkiye — AB Zirvesi’nin sonuçları göz önünde bulundurularak tüm boyutlarıyla ele alınacak.

ÜYELİK MÜZAKERELERİNDE SON FASIL KASIM 2013’TE AÇILMIŞTI

Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde son olarak Kasım 2013'te Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı müzakerelere açılmıştı. Türkiye, 3 Ekim 2005'te başlayan katılım müzakereleri sürecinde, çıkarılan siyasi engeller nedeniyle bugüne kadar müzakerelere konu olan 33 fasıldan 14'ünü açarken, sadece Bilim ve Araştırma başlıklı 25. faslı kapatılabildi.

Avrupa Birliği Mehmet Şimşek Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye Volkan Bozkır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor