Türkiye, 18 yaş altı, 65 yaş üstü için evde kalma tedbirlerini hafifletiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Haziran'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler için evde kalma tedbirlerini rahatlatacağını söyledi.

Türkiye, 18 yaş altı, 65 yaş üstü için evde kalma tedbirlerini hafifletiyor
Türkiye, 18 yaş altı, 65 yaş üstü için evde kalma tedbirlerini hafifletiyor Admin
Bu içerik 4138 kez okundu.

 

65 yaş üstü yaklaşık 7.5 milyon kişi artık her gün sabah 10'dan akşam 8'e kadar dışarı çıkabilecek. Erdoğan, 21 Mart'tan bu yana dışarı çıkmalarını neredeyse tamamen yasaklayan bir tedbiri rahatlatarak söyledi.

Erdoğan, 4 Nisan'da 18 yaşından küçüklere uygulanan benzer bir yasağın da kaldırıldığını, ancak gençlerin dışarıdayken hala ebeveynleriyle birlikte olmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye, virüsü ortadan kaldırmak için getirilen kısıtlamaların çoğunu kolaylaştırdı - restoranların yeniden açılması, camilerde toplu dualara izin verilmesine kadar - ancak cumhurbaşkanı vatandaşların hala dışarıda maske takmaları ve sosyal mesafeleri korumaları gerektiği konusunda uyardı.

“Kendimizi yeni normalin bir süre daha devam edeceği gerçeğine alışmamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan, sinemaların ve tiyatroların 1 Temmuz'dan itibaren yeniden açılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Türk hükümetinin koronavirüs pandemisinin vurduğu bir ekonomiyi canlandırmak için istihdamı artırmak ve sektörü ihracata ve üretime yönelik büyümeyi sürdürmek için teşvikler sağlayacağını söyledi .

'Suriye rejimi artan provokasyonlar'

Erdoğan ayrıca Suriye rejiminin kuzeybatı Suriye'nin İdlib bölgesinde provokasyonları artırdığını ve Türkiye'nin bir daha çatışma bölgesi olmasına izin vermeyeceğini söyledi.

8 Haziran'da jetler, üç ay önce bir Türk-Rus ateşkes anlaşmasından bu yana büyük çatışmayı durdurduğundan bu yana ilk hava saldırılarında isyancı bölgedeki birkaç köyü bombaladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi