Türk yerel konsorsiyumu üç elektrikli otomobil modelinde çalışıyor

Türk yerel konsorsiyumu üç elektrikli otomobil modelinde çalışıyor

Yerel bir otomobil üretmek üzere başlatılan bir konsorsiyum, üç elektrikli araç modelinde çalışmakta ve 15 yıllık bir yatırım planına sahip olduğunu söyledi.

Türk yerel konsorsiyumu üç elektrikli otomobil modelinde çalışıyor
Türk yerel konsorsiyumu üç elektrikli otomobil modelinde çalışıyor Admin
Bu içerik 344 kez okundu.

 

Konsorsiyum, seri üretimin 2019 yılı için planlanan prototipin piyasaya sürülmesi ile 2021 yılı sonunda başlaması bekleniyor.

Konsorsiyum, 16 Şubat'ta yapılacak açıklamada, yatırımın üç aşamada gerçekleştirileceğini söyledi.

Açıklamaya göre, orta vadede planlanan elektrikli otomobiller tek bir platformda üretilecek ve Türk halkının ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanacak.

İkinci aşamada, elektrikli otomobiller küresel pazarlar için küresel bir marka olma yolunda ilerleyecek, konsorsiyum dedi.

Konsorsiyum şu anda önümüzdeki aylarda şirketin kurulmasına öncülük edecek potansiyel kilit yöneticileri belirlemek için çalışıyor.

Açıklamada, konsorsiyumun henüz ön sipariş verilmediği ve üretim sahası konusunda herhangi bir karar alınmadığı belirtildi.

Bildiride, konsorsiyumun İstanbul'da bir proje ofisi var ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekiple çalıştığı bildirildi.

Kasım 2017'de Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding, Türkiye'nin ilk ev yapımı otomobil üretmek için bir ortak girişim başlattı.

Girişim, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar tekrar çağrılmasından sonra geldi.

Anadolu, BMC ve Kıraça halihazırda otomobil imalatında yer alıyor; Turkcell ülkenin en büyük mobil operatörü ve teknolojik destek projesine giriyor. Zorlu, birçok başka işletme ile birlikte bilgisayarlar ve beyaz eşyalar üreten çok sektörlü bir holding.

Ayrıca geçen yılın Kasım ayında Erdoğan, Tesla genel müdürü Elon Musk'la bir araya gelerek elektrikli otomobiller ve Tesla, SpaceX ve Türk firmaları arasındaki muhtemel işbirliği gibi çok çeşitli konuları tartıştı.

Türk mahkemesi konsorsiyum Elektrikli Otomobil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor