Türk savunma bakanı 'Kardak kahramanlarını' ziyaret etti

Türkiye'nin savunma şefi ve üst düzey generali 12 Eylül'de , Türkiye kıyıları açıklarında bir dizi ıssız Ege adacıkları üzerinde hak iddia etmeye çalışan Yunanistan ile 1996'da bir parlama noktası anlaşmazlığında görev yapan amfibi birliklerini ziyaret etti.

Türk savunma bakanı 'Kardak kahramanlarını' ziyaret etti
Türk savunma bakanı 'Kardak kahramanlarını' ziyaret etti Admin
Bu içerik 4345 kez okundu.

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, diğer subaylarla birlikte " Kardak kahramanları " olarak bilinen elit Sualtı Saldırı Komutanlığı (SAT) üyelerini ziyaret etti .

Akar, Ankara ile Atina'nın şu anda deniz sınırı konusunda tartışmalı olduğu Doğu Akdeniz'deki son gelişmelere değinerek, "Sınırlarının ve yüksekliklerinin ötesine geçerek bize yol göstermeye çalışanlar var. Onları kabul edemeyiz" dedi.

Ziyaret sırasında Akar, Güler ve diğer personel, SAT ekipleri tarafından yapılan askeri tatbikatları gözlemledi.

Türkiye ile Yunanistan arasında ıssız Kardak adacıklarıyla ilgili on yıllardır süren anlaşmazlık, iki ülkeyi 1996 yılında silahlı çatışmanın eşiğine getirdi.

Doğu Akdeniz

Doğu Akdeniz'de enerji arama konusunda son zamanlarda gerilim arttı.

Yunanistan, Türkiye'nin bölgedeki enerji araştırmalarına itiraz etti ve Türkiye kıyılarına yakın küçük adalara dayanan Türk deniz topraklarında kutuya girmeye çalışıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, herhangi bir Doğu Akdeniz kıyı şeridi olmamasına rağmen Atina'yı desteklemek için araya girdi.

Akdeniz'deki en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye, kıta sahanlığında enerji aramak için sondaj gemileri gönderdi ve hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) bölgede hakları olduğunu söyledi.

Gerilimi azaltmak için Türkiye, kaynakların adil paylaşımını sağlamak için diyalog çağrısında bulundu.

Savunma bakanı, Yunanistan'ın başkaları tarafından kullanılmasına izin vermemesi gerektiğini söylediSavunma bakanı, Yunanistan'ın başkaları tarafından kullanılmasına izin vermemesi gerektiğini söyledi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere