Türk Merkez Bankası baskı altında hareket ediyor, anahtar oranını artırıyor ve döviz kurunun yükselmesine yardımcı oluyor

Türk Merkez Bankası baskı altında hareket ediyor, anahtar oranını artırıyor ve döviz kurunun yükselmesine yardımcı oluyor

Hareket etme baskısı altında, Türkiye ‘nin Merkez Bankası keskin, ülkeden sermaye bir çıkış kök enflasyonu kontrol ve kuşatılmış para birimini desteklemek için denemek için 23 Mayıs'ta anahtar borç verme oranını yükseltti.

Türk Merkez Bankası baskı altında hareket ediyor, anahtar oranını artırıyor ve döviz kurunun yükselmesine yardımcı oluyor
Türk Merkez Bankası baskı altında hareket ediyor, anahtar oranını artırıyor ve döviz kurunun yükselmesine yardımcı oluyor Admin
Bu içerik 394 kez okundu.

 

Türk Parası, Banka'nın para politikası komitesinin acil durum toplantısı sonrası değerinin bir kısmını geri kazanarak yüzde 13,5'ten yüzde 16,5'e yükseldiğini açıklamıştır. Liranın değeri, bir önceki günden bu yana yaklaşık yüzde 5 düşüşle dolar başına 4,80'in altına düştükten sonra, dolar başına 4.58'e yükseldi.

Oranın artması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oranların düşük tutulması yönündeki ısrarına rağmen geldi.

Daha yüksek oranlar bir para birimini destekleyebilir ve enflasyonu azaltabilir. Ancak Associated Press'in de bildirdiği gibi, borçlanmanın daha maliyetli hale gelmesi ve kamu hoşnutsuzluğuna yol açması nedeniyle ekonomik büyümeyi engelleme eğilimindeler.

Yılbaşından bu yana dolar yüzde 20'den fazla değer kaybetti. Endişeler, Türk halkı için ithalatın daha pahalı hale geleceği yönündeydi. Daha düşük değerli para da onlar para zayıflatır olarak yatırımların değeri düşmesi bekliyorsanız bir ülkenin paralarını çekmeye yatırımcılara yol açabilir.

Erdoğan, Ramazan ayının sonlarında 23 Mayıs'taki akşam yemeğinde yaptığı konuşmada, zayıf Türk parasının ülke ekonomisinin durumunu yansıtmadığını söyledi.

“Para birimindeki kısmi oynaklık, Türkiye'nin ekonomik gerçekleri ile kesinlikle uyuşmuyor ” dedi. Türkiye'nin yüzde 7,4 büyüme oranına ve diğer göstergelere işaret ediyor. “Döviz kurundaki dalgalanma sadece bizim ülkemiz değil; bu küresel bir problem. ”

Erdoğan, Türkiye'nin döviz kurundaki dalgalanmayı önleme aracı olduğunu söyledi ve 24 Haziran seçimlerinden sonra enflasyonu ve ülkenin cari açığını kapatmak için yeni tedbirler almaya söz verdi. Cari hesap, sadece mal ve hizmetlerin hareketini değil, aynı zamanda yatırım akışlarını da kapsayan ticaretin en geniş ölçüsüdür.

Türkiye pazarındaki jüri üyeleri, gelişmekte olan ekonomilerin para birimlerinin baskı altında kaldığı küresel bir eğilimi yansıtmaktadır. Ekonomistler, kısmen ABD Federal Rezervinin istikrarlı bir şekilde fiyatların yükselmesi, dolayısıyla yatırımcıların paralarını Amerika Birleşik Devletleri'nde daha yüksek getirili yatırımlara geçirmeleri için teşvik ediyor.

Çünkü Türkiye yabancı sermaye özellikle bağımlı ise, kendi pazarları en uğramış olanlar arasındadır. Para birimlerinin değerinde keskin düşüş yaşayan diğer ülkeler arasında Brezilya ve Arjantin bulunmaktadır.

Ancak Türkiye’nin parası, politik zemin nedeniyle özellikle sert bir şekilde etkilendi: Merkez bankası teorinin hükümetten bağımsız olmasına rağmen, Erdoğan, başkanlık oranlarını yükseltmemek ve potansiyel olarak erken cumhurbaşkanlığı için hazırlanırken huzursuzluk yaratma konusunda baskı yaptı. gelecek ay parlamento seçimleri.

Londra’da Capital Economics’li bir ekonomist olan Jason Tuvey, Merkez Bankası’nın “Erdoğan’a baskı yapmaya ve faiz oranlarını yükseltmekten kaçınmaya devam ederse, bu para biriminde daha da keskin bir düşüşe neden olacağını” söyledi.

23 Mayıs'ta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Erdoğan'ın Erdoğan'a zarar vermek ve sandıkların sonuçlarını çarpıtmak için yabancı bir arsa olarak bırakmasını sağladı.

Anadolu Ajansı'ndan Bozdağ, "Dolarını manipüle ederek millete ve ceplerine zarar verecek ve seçim sonucunu değiştirecek sonuçlara yol açacaklarına inananlar yanılıyor" diyor.

24 Haziran cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan'a meydan okuyan ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Muharrem İnce, Merkez Bankası'nın para politikasına müdahale etmemesi ve mali disipline ilişkin endişeleri hafifletmesi için “ekonomi” uyarısında bulundu. Duvara vurmak üzeredir. ”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var