Türk kuvvetleri, kuzey Irak’ta 30 km’ye yerleştirildi

Türk kuvvetleri, kuzey Irak’ta 30 km’ye yerleştirildi

Başbakan Binali Yıldırım 8 Haziran 'da yaptığı açıklamada, Türk silahlı kuvvetlerinin bölgedeki terörle mücadele operasyonunun bir parçası olarak kuzey Irak'ın 30 kilometre yakınında konuşlandırıldı.

Türk kuvvetleri, kuzey Irak’ta 30 km’ye yerleştirildi
Türk kuvvetleri, kuzey Irak’ta 30 km’ye yerleştirildi Admin
Bu içerik 509 kez okundu.

 

“Kuzey Irak'ta 30 kilometre derinliğinde 300 kilometrelik bir alana yerleştirildik. Bir sonraki adım Kandil, Mahmur veya Sinjar olabilir. Bu operasyonu komşu ülkelerle yapmak istiyoruz. Suriye veya Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz, "diyen Yıldırım, özel yayın yapan NTV ile ilgili canlı bir röportaj sırasında.

PKK'nın silahlı kampanyasına yeniden başlamasıyla birlikte, Temmuz 2015'ten bu yana düzenli olarak Kuzey Irak'ta yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) hedeflerine yönelik Türk hava saldırıları gerçekleştirildi.

Kandil operasyonu konusunda İran ve Irak ile bir işbirliğinin bulunup bulunmayacağı sorusuna cevaben Yıldırım, “ Terörle mücadele anlayışımızı değiştirdik. Terör, artık ulusal söylemde en büyük sorun değil, sorun Fırat'ın doğusunda (Suriye ve Irak'ta) devam ediyor. PKK herkese zarar veriyor. Bu konuda bir sorunumuz olacağını düşünmüyorum. ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Mt. Qandil "yakın hedef" olarak. 9 Haziran'da canlı bir röportaj için özel yayın yapan CNN Türk'ü konuşan Kandil'in “PKK'nın dünyayla bağlantı kurduğu” olduğunu söyledi.

Soylu, "Kandil'i istediğimiz zaman denizleştirebiliriz. Hazırlıklarımızı Ağrı-Van-Iğdır hattında yaptık. Kahramanlarımız yakında Kandil'de olacak" dedi.

Daha önce NTV kanalında yayınlanan canlı yayın sırasında konuşan iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) sözcüsü Mahir Ünal, Türkiye'nin iç güvenliği sağlamak için sınır ötesi operasyonlar yürütmekte olduğunu söyledi.

“Türkiye, sınır güvenliğini korumak ve iç güvenliği sağlamak için doğal olarak Al-Bab'den Suriye'deki Afrin'e ve Kuzey Irak'ın 30 km'si içine giriyor. Bunu neden yapıyor? Sınır güvenliği için yapıyor. ”

“Bu operasyonlar Mart ayında başladı. Şimdiye kadar Türkiye, kuzey Irak'ın 30 km'sine girdi ve Kandil'de 24 km'lik mesafe kaldı ve birçok PKK kampı imha edildi.

“İran ve Irak ile ciddi bir diplomasi yürütüyoruz” diye ekledi.

Haziran ayında kuzey Irak'ta 64 PKK militanı etkisiz hale getirildi: Türk ordusuHaziran ayında kuzey Irak'ta 64 PKK militanı etkisiz hale getirildi: Türk ordusu
Avusturya'nın kararı

Yıldırımalso, Avusturya'nın yedi camiyi kapatma ve uluslararası hukuka aykırı 40 imam çıkardı kararını çarptı.

Bu oldukça yanlış. Evrensel yasal kurallara, AB değerlerine ve göçmen yasalarına uymaz. ”

Daha önce 8 Haziran'da Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ülkede yedi caminin kapatılacağını, 40 imamın ise yabancı kaynaklarla sınır dışı edileceğini duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Heinz-Hıristiyan Strache ve AB İşleri Bakanı Gernot Blumel ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Kurz, hareketin "siyasi İslam" a yönelik bir baskının parçası olduğunu söyledi.

Kurz, İçişleri ve Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen birçok cami ve dernek hakkında bir soruşturma başlatıldığını ve yedi caminin faaliyetlerinin yasaklandığını söyledi - camilerden biri Türk İslami Kültür Dernekleri'ne (ATIB) ait ).

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor