Türk güneş enerjisi üretimi üç kat artmaktadır

Türk güneş enerjisi üretimi üç kat artmaktadır

Türk güneş enerji üretim göre, bir önceki yıla göre 2017 yılında 2.8 milyon megavat saate 175 oranında arttı Türkiye'nin ‘nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) verilerine.

Türk güneş enerjisi üretimi üç kat artmaktadır
Türk güneş enerjisi üretimi üç kat artmaktadır Admin
Bu içerik 745 kez okundu.

 

Devlet gücündeki Anadolu Ajansı tarafından toplanan resmi bilgiler 14 Mayıs'ta açıklandı ve güneş enerjisinin kurulu güç kapasitesi yıllık% 217 artışla 939 megawatt'dan 2.978 megawatt'a yükseldi.

Oranı güneş elektrik tüm dışarı üretimde elektrik üretimi, 2016 yılında 0,38 yüzde 2017 yılında yüzde 0,97 oranında yükselmiştir.

2017 yılında güneş enerjisi, doğal gaz, kömür, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal güçten sonra altıncı büyük elektrik kaynağı olmuştur.

Türk rüzgar enerjisi üretimi 2017 yılında% 15,2 artarak 17,9 milyon megavat-saat seviyesine yükseldi.

Türk güneş pazarında daha fazla potansiyel var 

Son yıllarda rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının gerisinde kalmış olan güneş enerjisi üretiminin yaygınlaştırılmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye, 2017 yılında 1.000 megavat güneş enerjisi kapasitesi için Yenilenebilir Enerji Kaynak Bölgesi Projesi (YEKA) ihalelerini başlattı ve Ocak 2018'de Ocak 2018'de düzenlemeleri kolaylaştırdı. çatılarda güneş fotovoltaikleri.

Türk EPDK'nın Ocak ayında revize edilen mevzuatına göre, Türk vatandaşlarına, daha önce kırmızı bantlı maksimum 10 kilowatt kapasiteli güneş panelleri yerleştirilebiliyor.

Ayrıca, ülkenin yenilenebilir kaynaklara yönelme politikasının bir parçası olarak, Türkiye'nin YEKA projesi, ülkenin ilk entegre güneş paneli, hücre ve panel üretim fabrikasını Aralık 2017'de başkent Ankara'da bir temel atma töreninde hizmete açtı.

Güneş Enerjisi Derneği'nin (GÜNDER) Türkiye şubesine göre, Türkiye şu anda kurulu güneş enerjisi kapasitesini 1,1 milyar metrekareyi kapsayan çatı alanında 46 bin megavat daha fazla artırma potansiyeline sahiptir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var