Türk FM, Yunan mevkidaşına açıklamalarda bulundu

Türkiye dışişleri bakanı, yerel bir gazeteye verdiği tartışmalı sözler nedeniyle 20 Aralık'ta Yunan mevkidaşını eleştirdi

Türk FM, Yunan mevkidaşına açıklamalarda bulundu
Türk FM, Yunan mevkidaşına açıklamalarda bulundu Admin
Bu içerik 8382 kez okundu.

 

Mevlüt Çavuşoğlu Twitter'da yaptığı açıklamada, "Sevgili Niko, işte yeni yıl için dostça bir tavsiye - başkalarından yardım istemeyi ve Yunan halkının haysiyetini zedelemeyi bırakın" dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias , Cumartesi günü yerel Parapolitika gazetesine verdiği röportajı, Türkiye aleyhindeki son AB Konseyi kararlarının "yeterli" olmadığını ve ABD'nin Türkiye'ye "NATO ittifakını tehdit ettiği" gerekçesiyle yaptırım uyguladığını söyledi.

Buna cevaben Çavuşoğlu, "2021, doğrudan, içten ve ciddiyetle konuşarak farklılıklarımızı adil bir şekilde çözdüğümüz yıl olabilir" dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler çeşitli sorunlar nedeniyle çelişiyor.

Doğu Akdeniz'de en uzun kıta sahil şeridine sahiptir Türkiye, Yunanistan ve Rum yönetimi tarafından denizcilik sınır iddiaları reddetti ve bu aşırı iddialar Türkiye ve hem de egemen haklarını ihlal vurguladı Türk Kıbrıslıların.

Ankara, son aylarda Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını araştırmak için çok sayıda sondaj gemisi gönderdi ve hem bölgedeki hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki haklarını iddia etti.

Türk liderler, Ankara'nın bölgedeki çözülmemiş tüm sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, diyalog ve müzakereler yoluyla çözülmesinden yana olduğunu defalarca vurguladılar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi