takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Türk FM, Fransız mevkidaşı ile görüşüyor

Türk FM, Fransız mevkidaşı ile görüşüyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki gerginlik döneminin ardından 8 Aralık'ta Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile telefon görüşmesi yaptı. Türk diplomatik kaynaklar, görüşmelerin bölgesel meseleler ve ikili ilişkileri görüştüğünü söylediler.

Türk FM, Fransız mevkidaşı ile görüşüyor
Türk FM, Fransız mevkidaşı ile görüşüyor Admin
Bu içerik 7618 kez okundu.

 

Ankara ve Paris, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynakları, Fransız yönetiminin Müslümanlara karşı tutumu ve Yukarı Karabağ'daki çatışma da dahil olmak üzere bir dizi konuda anlaşmazlık içindeler.

Fransız sözcüsü, Fransa dışişleri bakanı Türk mevkidaşına Avrupa Birliği ile yenilenen yapıcı bir ilişkinin ancak Ankara'nın birkaç konudaki tutumunu netleştirmesi halinde mümkün olabileceğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Agnes, " Avrupa Konseyi'nin 10 ve 11 Aralık arifesinde, bakan, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapıcı bir ilişkinin yeniden başlaması için gerekli bir koşul olan Fransa ve Avrupa'daki açıklama gerekliliklerini hatırlattı ," von der Muhll, bir telefon görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada dedi.

Görüşme, Türkiye'ye yaptırım uygulama konusunun gündeme gelebileceği 10 Aralık'ta yapılacak AB zirvesi öncesinde geldi.

Çavuşoğlu ayrıca 8 Aralık'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Yukarı Karabağ, Ukrayna ve son zamanlarda Türkiye'de Rus vatandaşlarının tutuklanıp serbest bırakılmasıyla ilgili konularda bir telefon görüşmesi yaptı.

7 Aralık'ta İstanbul'daki bir araştırma ve geliştirme merkezinin insansız hava aracı (İHA) ile izinsiz görüntülerini çektiği için bir Türk vatandaşı ile birlikte tutuklanan iki Rus vatandaşı serbest bırakıldı.

Kaynaklar, Çavuşoğlu'nun Gürcü mevkidaşı David Zalkaliani ile bölgesel işbirliğini görüşmek üzere bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. İki bakan ayrıca Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye üçlü mekanizmaları ve COVID-19 salgınına karşı yürütülen çabalar hakkında da konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi