Türk dışişleri bakanı önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek

Diplomatik kaynaklara göre, üst düzey Türk diplomat önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek ve Rus mevkidaşıyla görüşecek.

Türk dışişleri bakanı önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek
Türk dışişleri bakanı önümüzdeki hafta Soçi'yi ziyaret edecek Admin
Bu içerik 12498 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 29 Aralık'ta Sergey Lavrov ile bir araya gelecek . İki yetkilinin ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel meseleleri ele alması bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova'nın yaptığı açıklamaya göre Lavrov ve Çavuşoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ konusunda varılan anlaşmanın uygulanmasını görüşecek.

Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Zakharova, vurgunun olası çatışma risklerinin en aza indirilmesi ve taraflara insani yardım sağlanması üzerinde olacağını söyledi.

"Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 29 Aralık'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un daveti üzerine ülkemize, Soçi kentine, bünyesinde faaliyet gösteren Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun 8. toplantısına katılmak üzere bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek. Rusya-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çerçevesi.

"Odak noktası, ateşkes ve Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki tüm askeri operasyonları izlemek için Rusya-Türkiye ortak merkezinin kurulması olacak." Dedi.

Zakharova'ya göre, iki bakanın gündeminde Orta Doğu, Kuzey Afrika, Kafkaslar, Orta Asya, Ukrayna ve Karadeniz bölgelerindeki durum da dahil olmak üzere "çok çeşitli bölgesel ve uluslararası meseleler" var.

Ayrıca iki bakan, uluslararası kuruluşların sitelerinde etkileşimin etkinliğini artırmanın yollarını tartışacaklarını söyledi.

Konsey önceki toplantı Antalya, Mart 29, 2019 tarihinde yapılmıştır Türkiye.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi