Truva hazineleri yeni müzede sergilenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tarihi Troya eserlerini Ağustos ayında Çanakkale'nin kuzeybatı ilçesinde açılacak olan Troia Müzesi'ne transfer etmeye karar verdi. Bu nedenle , çok sayıda Truva eseri, Türkiye'deki dört müzeden yeni müzeye aktarılacak.

Truva hazineleri yeni müzede sergilenecek
Truva hazineleri yeni müzede sergilenecek Admin
Bu içerik 450 kez okundu.

 

Arkeolog Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden kaçırılan altın eserlerin geri kalanı Boğazköy çivi yazılı tablet ile birlikte yeni müzeye götürülecek. Ayrıca Homeros'un Topkapı Sarayı'ndan “Iliad” adlı kitabı , 2012'de ABD'den Ankara'nın Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne dönen 24 adet hazine , Homer heykeli ve İzmir Arkeoloji Müzesi'nde beş sikke de Truva'da sergilenecek. Müze. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi, müzenin 1880'lerde kurulmasından bu yana koleksiyonunda tutulan orijinal eserler vermek istemiyordu. Topkapı Müzesi, müzenin kütüphanesinde sadece bir eserin faksını vermeyi önerdi. Kültür Bakanlığı her iki talebi de reddetti ve orijinal eserlerin yeni müzeye verilebilmesi için yurtdışından daha fazla Truva eseri getirilmesine yardımcı olması gerektiğini söyledi . 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Numan Kurtulmuş, geçtiğimiz günlerde, daha önce kaçırılan Troya eserlerinin geri dönüşü için Troy Müzesi'nin açılmasının önemini vurguladı . 

“Eserler orijinal yerlerinde en güzeller. Rusya'daki Puşkin Müzesi'ndeki Troya eserlerini gördüğümde üzüldüm . Sınırlarımızda ele geçirdiğimiz tüm eserleri iade ediyoruz. Biz transfer edecek Troy yeni müzeye eserler ve daha sonra diğer kaçak eserler iadesi için mücadele edeceğiz”Kurtulmuş söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor