Trump'ın yeni Küba politikası: Ada için tehlikeli olan nedir?

Trump'ın yeni Küba politikası: Ada için tehlikeli olan nedir?

Isıtıcı, yaklaşık 60 yıllık bir düşmanlığın ardından Başkan Barack Obama'nın ana dış politika miraslarından biri olan Küba ile bağları kurdu.

Trump'ın yeni Küba politikası: Ada için tehlikeli olan nedir?
Trump'ın yeni Küba politikası: Ada için tehlikeli olan nedir? Admin
Bu içerik 355 kez okundu.

 

O ve Küba lideri Raul Castro Aralık 2014'te diplomatik ilişkileri normalleştirmeyi kabul etti ve ABD, Fidel Castro'nun Küba devriminden sonra kapatıldıktan yarım yüzyıla kıyasla, Havana'daki büyükelçiliğini yeniden açtı.

Raporlara göre, Başkan Donald Trump, önümüzdeki Cuma günü yeni Küba politikasını ilan edebiliyor.

Birçoğu, détente'de eski yönetim tarafından kolaylaştırılmış seyahat ve ticaretle ilgili kuralların sıkılaştırılmasını içeren bir geri alma öngörüyor.

Ele geçirilen ana konular neler?


Küba'ya seyahat

Bu belki de en çok risk altındaki alanlardır.

2014 yılı sonunda çözülmeye başladığından bu yana her yıl adaya gelen ziyaretçilerin sayısı rekor seviyededir. Kısıtlı seyahat kısıtlamaları hafifletildiğinden bu yana, Küba'ya gelebilen çok sayıdaki ABD vatandaşına ait olan küçük bir bölüm yoktu.

Havana'da bir taksi içinden manzara

Katılım politikasının muhalifleri, Bay Trump'un, Amerikalıların Küba'ya gelmekte olan 12 kategori seyahatinin sıkılaştırılmasını içeren önerileri kabul etmesini istiyor - hepsini yakalamak "insandan insana" değiş tokuşu da dahil. Bu, ABD'li ziyaretçilerin adayı doğru evrakları olmadan ziyaret etmeleri halinde yine cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri anlamına geliyor.

Böyle bir hareketin Küba'nın turizm endüstrisi üzerindeki potansiyel etkileri önemlidir. Bununla birlikte, angajmana katılan lobi grubu Engage Kuba, havayolu ve gemi gemi endüstrilerindeki işleri etkileyen, ABD ekonomisi üzerinde çok milyar dolarlık bir etkisi olacağını savunuyor.


İkili ticaret

İlerleyen ilişkilere rağmen, ABD'nin Küba üzerindeki ekonomik ambargosu kesin olarak kaldı. Bu nedenle, ABD ile Küba arasındaki ikili ticaret henüz ortadan kalkacak durumda.

İlk adımlar atıldı:. Ocak ayında, zanaatkar odun kömürü sevkiyatı, on yıllardır ABD'ye ilk yasal Küba ihracatı oldu. ABD otel şirketi Starwood'a Havana'da üç otel işletmesi konusunda da bir anlaşma yapıldı.

Herhangi bir toparlanma için belirgin bir motivasyon, Florida'daki Castro muhalifleri arasında Obama'nın ABD varlıklarının Küba devlet kurumlarıyla çalışmasına izin verme kararını geri çevirme arzusudur. Obama yönetimi, devlet tarafından işletilen kurumların, özellikle de Küba ordusunun turizm ve ticari kanatlarının Küba ekonomisinde her yerde bulunması nedeniyle Küba devletiyle çalışma konusundaki kuralları hafifletmek gerektiğini düşünüyordu.

Bir turist, Küba ve ABD Başkanları Raul Castro ve Barack Obama'nın Havana, Küba'daki görüntüleri ile bir restoranın girişinde yer alan bir işaret poz veriyor

Washington DC'deki Inter-American Dialogue'dan Michael Shifter "Tam da bu, Kozun yönetiminin karşı karşıya kaldığı bir ikilem" dedi .

"Başlangıçta Obama'nın eski mirasını geri alabilmek için pozisyon almak kolay geliyor, ancak o zaman Küba'da devletle uğraşmak her şeydir, tüm ekonomik faaliyet devlete bağlı" dedi.

Küba'da büyük bir ticaret varlığı kurmak isterseniz, ithalat-ihracat veya ulaşım olsun, mevcut iklimde Küba ordusu ile çalışmayı reddetmek imkânsız.


ABD'nin Küba'daki ekonomik ambargosu

Ambargoyu gelince, Başkan Trump Başkan Obama'nın nişan alma politikasını tersine çevirmeye karar verirse, ambargonun önümüzdeki dört yıl boyunca yerinde kalacağı muhtemel görünüyor.

Ambargo tek taraflı olarak cumhurbaşkanı tarafından kaldırılamaz, Kongre onayına ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, bir geri alma gerçekleşirse, Temsilciler Meclisi'ndeki Castro-dışı lobinin gücünü güçlendirecek ve bu terimlerin kaldırılması ihtimali, bir yıl önce gerçekleşenden daha hafif göründü.

ABD-Küba Ticaret ve Ekonomik Konseyi'nden John Kavulich, " Küba'ya yatırım yapmayı ya da ithal etmeyi umut eden birçok ABD işletmesi için bir hayal kırıklığı olurdu; " ABD iş dünyasının bir bütün olarak birçok farklı senaryo için hazırlandığını düşünüyor. Küba) Donald Trump seçildikten sonraki günlerden beri ".


İnsan hakları

Cumhurbaşkanı Trump, hem aday hem de cumhurbaşkanlığını kazandığı günden beri Küba'da insan haklarına değinildi.

Başlangıçta Florida'daki yandaşlarına mı cesaret edip edemediğini mi yoksa Obama'nın Küba mirasını adanın insan hakları sicilini mantıksal olarak kullanmamayı mı amaçladığını söylemek zordu. Sonuncusu olma ihtimali artmaktadır.

İnsanlar Küba'nın Las Damas de Blanco'ya 25 Mart 2010'da Miami, Florida'da desteğini gösteriyor

Şubat ayında Florida Senatörü Marco Rubio ile akşam yemeğinden sonra Bay Trump iki adamın "Küba hakkında çok benzer görüşleri paylaştıklarını" söyledi. Rubio, Cumhurbaşkanı Trump için "Küba'yı olduğu gibi diktatörlük gibi davranmak" sözleriyle tutmak için ikili ilişkinin geleceği için iyi bir sonuç vermiyor.

İronik olarak, Kroket yönetiminin yeni bütçe önerileri, Castro hükümetinin on yıllardır çağrıda bulunduğu bir takım muhalif gruplar için tartışmalı olan Küba'daki muhalif gruplara sağlanan fonları da kaldırıyor.

Washington'un geleneksel olarak adada özgürce konuşma ve insan hakları savunucuları olarak gösterdikleri gruplardan dolayı Sayın Shifter, fonların "diğer kanallar vasıtasıyla" hâlâ onlara ulaşabileceğini düşünüyor.


Kültürel, sportif ve bilimsel bağlar

Bu, ABD-Küba bağlarının geliştirilmesinden en çok fayda sağlayacak bir başka alan.

Bale veya caz, basketbol veya Beethoven olsun sanat, müzik, kültür ve spor alanlarında çok sayıda kurum ve birey arasında daha iyi bir anlayış geliştirildi. Kısmen, evrakları elde etmek çok daha kolay hale geldiğinden, Aralık 2014'ten beri paylaşılan projelerin bir kısmı yapıldı.

Bir turist Havana'daki bir resmin resmini çekti

Bilimde de, immünoloji ve kanser tedavilerindeki Küba ilerlemeleri, Birleşik Devletler'de daha fazla çalışma ve test yapılmaktadır.

  • Neden bir Amerikalı kanser bakımı için Küba'ya gitti

Daha saldırgan bir temel ve daha fazla evrak katmanı bu tür programları tehlikeye atabilir.

Florida Boğazı'nın her iki tarafındaki katılımcıların kuşkusuz geri alma ihtimalinden endişe ederken, birçoğu ortak projelerinin artık diplomatik soğutmanın ötesine geçecek kadar iyi kurulduğundan eminiz.


Diplomatik güvence

Bir Batılı diplomatın söylediği gibi, Küba hükümeti ile güven oluşturmak uzun zaman alıyor ve göreceli olarak kolayca kaybedilebiliyor.

Geçtiğimiz Kasım ayında Fidel Castro'nun ölümünün olduğu günlerde Bay Trump, eski Küba cumhurbaşkanının "mirası, mangaları, çalınması, düşünülemez acı, yoksulluk ve temel insan haklarının reddi" nden biri olduğunu tweet yaptı.

Havana'da Küba ve ABD bayrakları

Küba'nın "daha iyi anlaşma" elde etmek için o hattın ve daha sonraki sert duruşların Kübalılardan genelde sağlam bir yanıtla karşılanacağını pek şüphe götüremezsiniz.

Kavulich, Trump yönetiminin, Küba hükümetinden 1960'lı yıllarda kamulaştırma ve kamulaştırma politikaları üzerine ABD'nin tazminat taleplerini yerine getirmeye çalışmak için "sorun yaratabilir" inancına inanıyor.

"Bu, 'Sanatın Sanatı'ndaki anlaşma olurdu" dedi.

Ancak Bay Shifter için tehlike şu ki Washington'tan gelen daha düşmanca bir ses, "bunu Amerikalılara açmaya çalıştığımızda yaşananlara bir örnek olarak vermek için Küba hardlin'lerine kabadayılık" sunacaktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi