takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Trump'ın son ticaret savaşı: Fransız şampanyası ve Google vergileri

Trump'ın son ticaret savaşı: Fransız şampanyası ve Google vergileri

Trump'ın son ticaret savaşı: Fransız şampanyası ve Google vergileri
Trump'ın son ticaret savaşı: Fransız şampanyası ve Google vergileri Admin
Bu içerik 7066 kez okundu.

 

İlk Fransa, Google ve Amazon'dan sonra yeni bir vergi seti aldı. Pazartesi günü, Başkan Donald Trump iki sevgili Fransız ihracatına misilleme yapmakla tehdit etti : Şampanya ve peynir.

Bu son küresel ticaret anlaşmazlığı, Trump'ın Fransa'nın Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi büyük ABD merkezli teknoloji şirketlerini daha fazla gelir elde etmeyi amaçlayan bir “dijital hizmetler vergisi” ni onaylamasından aylar sonra, uzun süredir devam eden bir müttefike karşı çukurlaşıyor.

Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, teknoloji şirketlerinin nasıl vergilendirilmesi gerektiği konusunda uzun vadeli bir anlaşmaya varmaya çalışırken 90 günlük bir ateşkes anlaşmasını kabul ettikten sonra, sorun Ağustos ayından bu yana durma noktasındaydı. Bu süre geçen hafta anlaşma yapılmadan geçti.

ABD Ticaret Temsilciliği Pazartesi günü, Fransa'nın vergisinin büyük ABD teknoloji şirketlerine haksız ayrımcılık yaptığını belirleyen bir soruşturmanın sonuçlarını açıkladı.

Başka bir çözüm işe yaramazsa, teknoloji şirketleri yüz milyonlarca dolar daha fazla vergi ödeyebilir ve ABD tüketicileri Dom Pérignon, Le Creuset tencere ve Roquefort peyniri için iki kat ödemek zorunda kalacaklardı.

ABD'li yetkililer ayrıca, dijital vergi planlarını düşünen diğer Avrupa ülkelerini araştırabileceklerini ve eğer takip edeceklerse gelecekteki tarife eyleminin sınırlarına sokabileceklerini belirttiler . Ayrıca, Avrupa'nın Amerikan teknoloji firmaları üzerindeki daha geniş düzenleyici baskılarına karşı hazır olduklarını da belirttiler.

En son salvo , Trump'ın katıldığı Londra'daki bu hafta düzenlenen NATO toplantısında Fransa ve diğer Avrupa ülkeleriyle ilişkileri daha da zorlamakla tehdit ediyor. Gerginlikler arttıkça, mücadele hakkında bilmeniz gerekenler:

Fransızlar neden teknoloji şirketleriyle vergi savaşı başlattı?

Bazı Avrupa ülkeleri yıllardır teknoloji devlerinden kaçırılan vergi gelirleri konusunda inliyorlar, bunların çoğu bölgede yüz milyonlarca kullanıcısı var, ancak ulusal sandıklara neredeyse hiçbir şey ödemiyor. Avrupa Birliği'nde daha geniş, dijital vergi teklifleri hiçbir yere gitmedi, bu nedenle her ülke kendi başına ilerledi.

Fransa birinci oldu: Bu yılın başlarında milletvekilleri, 750 milyon € 'dan fazla küresel geliri olan ve en az 25 milyon €' u Fransız kullanıcılardan gelen herhangi bir teknoloji şirketi için yüzde 3 dijital hizmet vergisi geçti. İspanya, Avusturya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere ülkeler, Silikon Vadisi'nin en büyük isimlerinin her yıl ürettiği milyarlarca dilimi doldurmayı umarak benzer kurallar önermişlerdir.

Trump neden büyük teknoloji şirketlerine bağlı?

Karmaşık. Twitter, Facebook ve Google'ı defalarca platformlarında muhafazakar konuşmayı sansürlemek ve bastırmakla suçladı, ancak kanıtlar eksik ve şirketler bunu reddetti.

Trump'ın en acımasız teknoloji ilişkisi, tekrar tekrar Twitter'a dayandığı Amazon ve CEO'su Jeff Bezos ile. Başkanın eleştirisi genellikle Bezos'un sahip olduğu Washington Post'taki kapsama alanı ile ilgilidir. Ayrıca, son yıllarda olmasına rağmen, devlet ve yerel vergiler ödemediği için Amazon'a saldırdı.

Ancak Trump, ekonomiyi büyütme potansiyeli göz önüne alındığında bazı teknoloji yeniliklerini savunuyor: ABD robotik, sürücüsüz otomobiller ve yapay zeka alanında lider.

Trump, teknoloji endüstrisini uluslararası sahnede, özellikle de Amerikan fikri mülkiyet hırsızlığı için Çin'in peşinden koşarak savundu. Ayrıca , yönetmenleri benzer problar başlatmasına rağmen, Avrupa düzenleyicilerinin büyük teknoloji şirketlerinin antitröst ve vergi soruşturmalarına da ateş etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi