TRUMP YARGILANABİLİR Mİ?

Siyaset bilimi stratejisti, deneyimli siyasetçi yazar Esen Ermiş Ertürk katıldığı TV programında Washington’da meydana gelen olayları analiz etti.

TRUMP YARGILANABİLİR Mİ?
TRUMP YARGILANABİLİR Mİ? Admin
Bu içerik 900 kez okundu.

 

 

Siyaset bilimi stratejisti, deneyimli siyasetçi  yazar Esen Ermiş Ertürk katıldığı TV programında Washington’da meydana gelen olayları analiz etti.

Esen hanım Trump görevden alınabilir  mi?

“Evet. Alınabilir.

"Görevden alma" ile ilgili bir yanılgı söz konusu.. Aslında, görevden alma sadece Temsilciler Meclisi, Kongre'nin alt meclisi, bir başkan için "yüksek suç veya kabahat"  suçlamaları getirebilir yani bir ceza davasında ki iddianameye  benzer durum.Meclisin 435 üyesinin salt çoğunluğu "görevden alma maddeleri" olarak bilinen suçlamaların getirilmesini onaylarsa, süreç, başkanın suçlu olup olmadığını belirlemek üzere dava açılan üst meclis olan Senato'ya taşınıyor. Anayasa, bir cumhurbaşkanını mahkum etmek ve görevden almak için Senato'nun üçte iki lik bir oy kullanmasını gerektiriyor.Trump daha önce Aralık 2019'da Demokratların liderliğindeki ABD Meclisi tarafından görevi kötüye kullanma ve Kongre'yi engelleme suçlamalarıyla suçlanmış, çünkü Joe ve Hunter Biden'ı soruşturması için Ukrayna'ya baskı yapmıştı. Trump, Şubat 2020'de Cumhuriyetçi Senato tarafından beraat etti.”

Peki Trump hangi "yüksek suç ve kabahatle" suçlanabilir?

“Trump  "  isyan başlatmak" ya da ABD hükümetini devirme girişimi ile suçlanabilir

Ancak Trump daha genel bir suçtan da suçlanabilir. ABD Anayasası'na sadakatsizlik ve yeminini tutmamak gibi. Kongre yüksek suç ve kabahat tanımlama da takdir yetkisine sahiptir ve gerçek suçlarla sınırlı değildir.”

Bir başkan ne kadar sürede görevden alınabilir ?

“Teorik olarak, bir gün içinde yapılabilir.Meclis ve Senato  uygun gördükleri taktirde görevden alma kuralları ayarlamak için yarın öğlene kadar suçlamaya karar verip Capitol  üzerinden Senato'ya gidip yarın öğleden sonra bir duruşma başlatma kuralını belirleyebilirler.Bunun yapılmasına engel anayasal bir engel yok.”

“1967'DE ONAYLANAN VE BAŞKAN JOHN F. KENNEDY'NİN 1963'TE ÖLDÜRÜLMESİNİN ARDINDAN KABUL EDİLEN 25.YASA

Trump’a atfedilecek kısmı “bir başkanın bu işi yapamadığı ancak kendi isteğiyle istifa etmediği “ durumları ele alıyor.Bunun olabilmesi için Pence ve Trump'ın kabinesinin çoğunluğunun Trump'ın başkanlık görevlerini yerine getiremeyeceğini beyan etmesi ve görevden alınması gerekiyor.Trump daha sonra herhangi bir zamanda artık engelli olmadığını ilan edebilir. Dört gün sonra, Eğer Pence ve Kabine'nin çoğunluğu Trump'ın kararlılığına karşı gelmezse, Trump iktidara geri gelecek. Başkanın beyanına  itiraz ederlerse,  Kongre tarafından karara varılır. Her iki meclis de Trump'ın etkisiz hale geldiğini üçte iki çoğunlukla belirlerse, Pence başkanlık görevlerini yerine getirmeye devam edecek.

Amerika bölünüyor mu? Kaos dünyaya yayılacak mı ? Ekonomilere etkisi ne olacak gibi  sorularla izlemeye devam ediyoruz.”

Esen Ermiş Ertürk Uluslararası İlişkiler Dijital Diplomasi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere