Trump yanlısı çete Kongre'yi işgal ederken kaos, şiddet, alay

"Neredeler?" Bir Trump destekçisi, Kongre Binası salonlarında dolaşan, Trump bayrakları taşıyan ve kapıları vuran düzinelerce kalabalığın içinde talep etti.

Trump yanlısı çete Kongre'yi işgal ederken kaos, şiddet, alay
Trump yanlısı çete Kongre'yi işgal ederken kaos, şiddet, alay Admin
Bu içerik 13339 kez okundu.

 

Onlar, milletvekilleri, personel üyeleri ve daha fazlası, masaların altında saklanıyor, kilitlenerek dua ediyor ve ülke bölünmelerinin meyvelerini yakından ve şiddetli bir şekilde görüyorlardı.

Silahlar çekildi. Bir kadın polis tarafından vurularak öldürüldü ve diğer üçü de tıbbi acil durumlarda öldü. Kongre Binası'nda bir Trump bayrağı asılıydı. Zarif Rotunda göz yaşartıcı gaz kokuyordu. Cam paramparça oldu.

Trump yanlısı çete Kongre'yi işgal ederken kaos, şiddet, alay

Çarşamba günü, Amerikan demokrasisinin kutsal mekanları birbiri ardına Kongre'nin işgaline boyun eğdi .

Trump yanlısı çete, Senato'daki başkanlık koltuğunu, Meclis Başkanı'nın ofislerini ve Senato kürsüsünün başkanlığını devraldı ve burada biri "Trump bu seçimi kazandı" diye bağırdı.

Liderleriyle alay ettiler, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ofisinde, biri ayakları ofisinde bir masaya dayamışken, bir diğeri aynı koltukta oturan Başkan Yardımcısı Mike Pence, duruşmalar sırasında sadece birkaç dakika önce oturmuştu. Seçim Kurulu oyu.

Bu, Kongre Başkan tarafından seçilen Joe Biden'in zaferinin tasdikini alırken, Başkan Donald Trump'ın iktidara tutunmaya yönelik beyhude girişimi için bir hesaplaşma günü olarak başladı. Amerikan demokrasisinin ana ritüelini paramparça bırakan korku ve ıstırap sahnelerine dönüştü.

ABD isyanından dehşete düşen dünya liderleri barışçıl bir transfer çağrısıABD isyanından dehşete düşen dünya liderleri barışçıl bir transfer çağrısı
Trump, Elips'teki sabah kalabalığına onlarla birlikte Kongre Binası'na gideceğini söyledi, ancak gitmedi. Bunun yerine onları kışkırtıcı retorikle gönderdi.

"Cehennem gibi savaşmazsan, artık bir ülkenin olmayacaksın" dedi. "Zayıf olanlar dışarı çıksın" diye devam etti. "Bu güç zamanıdır."

Twitter, Facebook, Instagram Trump'ın hesaplarını kilitliyorTwitter, Facebook, Instagram kilit hesapları
Avukatı Rudy Giuliani kalabalığa "Dövüşerek yargılanalım" dedi.

Trump yanlısı çete Kongre'yi işgal ederken kaos, şiddet, alay

D-Colo Temsilcisi Diana DeGette, Çarşamba günü yaşananların bir darbe girişiminden başka bir şey olmadığını söyledi. Sık sık Trump eleştirmenlerinden R-Neb. Senatör Ben Sasse, "Bugün, dünyanın en büyük özyönetim sembolü olan Birleşik Devletler Başkenti, özgür dünyanın lideri klavyesinin arkasına saklanırken yağmalandı." Dedi.

Sasse şöyle devam etti: "Yalanların sonuçları vardır. Bu şiddet, cumhurbaşkanının sürekli bölünmeyi körükleyen bağımlılığının kaçınılmaz ve çirkin sonucuydu."

Polis, biri Demokratik Ulusal Komite dışında ve biri Cumhuriyetçi Ulusal Komite dışında olmak üzere iki boru bombası ve Capitol bölgesinde uzun bir silah ve Molotof kokteyli olan bir araçtan bir soğutucu bulduklarını söyledi.

Yine de Trump, milletvekillerinin tahliye edilmesinden 90 dakika sonra yayınlanan bir videoda, ayaklanmacılara evlerine gitmelerini isterken "Seni seviyoruz. Çok özelsin" dedi.

Yetkililer sonunda gecenin çökmesiyle kontrolü ele aldı.

Takviye kuvvetleri, insanları kapıya doğru hareket ettirmek için koordineli bir çaba içinde göz yaşartıcı gaz kullanmaya başlarken ağır silahlı subaylar, daha sonra kalabalıklar için salonları taradılar, kalabalığı göz yaşartıcı gaz bulutları ve ani patlama bulutları içinde plaza ve çimenlere doğru itti. ve vurmalı el bombaları.

Video görüntüleri, isyan ve vandalizme rağmen insanların Capitol'un kapılarından sakin bir şekilde çıkmalarına izin veren memurları da gösterdi. Yetkililerin kontrolü yeniden ele geçirmesinden sonraki saatlerde yalnızca bir düzine tutuklama yapıldı. Daha önce, kalabalık polisin diğer tarafta silahlı olduğu Capitol'de barikatlı bir kapıyı kırmaya çalışırken bir kadının vurulduğunu söylediler.

Bir kurşun yarasıyla hastaneye kaldırıldı ve daha sonra öldü.

Trump yanlısı çete Kongre'yi işgal ederken kaos, şiddet, alay

Başlarda, Kongre Binası'nın içindeki bazıları, sorunun pencerelerin dışına çıktığını gördü. Minnesota'dan Demokratik Temsilci Dean Phillips, Trump'ın Elips tarafından destekçilerine hitap etmesinden kısa bir süre sonra büyüyen kalabalığa bir anket yaptı ve tüm kanıtlara rağmen kendisinin ve kendisinin kazandığını söyledikleri bir seçimle ilgili şikayetlerini artırdı.

Phillips, "Pencerelerden dışarı baktım ve Capitol Polisinin ne kadar insansız olduğunu görebildim," dedi. Biden'ın açılışı için kurulan yükselenlerin altında, Trump destekçileri, onları geri tutmak için biber gazı püskürten polisle çatıştı.

İşe yaramadı. Maskesiz MAGA şapkalı göstericiler, Kongre Binası'nın merdivenlerinin altındaki metal barikatları yıktı. Memurlar onları geride tutmaya çalışırken kalabalığın bir kısmı "hain" diye bağırıyordu. Binaya girdiler.

Duyurular yüksek sesle: Bir "dış güvenlik tehdidi" nedeniyle, hiç kimse Capitol kompleksine giremedi veya çıkamadı. Yetkililer, tehlikeli olmadığından emin olmak için şüpheli bir paketi patlatırken yüksek bir patlama sesi geldi.
Bir Demokrat olan New Hampshire Temsilcisi Chris Pappas, Capitol Polisinin kapısına vurduğunu ve "bize her şeyi bırakıp olabildiğince çabuk çıkmamızı söylediğinde" saat 13:15 civarındaydı.

The Associated Press'e verdiği demeçte, "Kolluk kuvvetlerinin bu protestocular tarafından ne kadar çabuk boğulduğu nefes kesiciydi" dedi.
Saat 14.00'den kısa bir süre sonra, Iowa'dan Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, protestocular ve polisin kapıların önünde bağırmasıyla Senato'dan tahliye edildi.

"Protestocular binada," senato kapanmadan önce canlı yayınını taşıyan bir mikrofonun aldığı son sözlerdi.

Polis saat 14: 30'da odayı tahliye etti ve ayrılırken Seçici Kurul sertifikalarının kutularını aldı.
Phillips Cumhuriyetçilere bağırdı, "Bu senin yüzünden!"

D-Kaliforniya Temsilcisi Scott Peters, gazetecilere, protestocular fırtınaya başladığında Meclis odasında olduğunu söyledi. Güvenlik görevlilerinin milletvekillerini gaz maskeleri takmaya çağırdığını ve onları büyük odanın bir köşesine sürdüğünü söyledi.

"Galerinin diğer tarafına, Cumhuriyetçi tarafına gittiğimizde, hepimizi aşağı indirdiler, bir tür saldırıya karşı savaşırken gördünüz, gibi görünüyordu" dedi. "Kapıya, kapıya, Rotunda'dan zemine girişe karşı bir mobilya parçası vardı ve silahları çekilmişti." Memurlar sonunda milletvekillerine salonun dışına kadar eşlik ettiler.

Gaz maskeleri takmaları söylendikten kısa bir süre sonra, çoğu üye hızla odadan dışarı çıkarıldı. Ancak bazı üyeler, mesafe gereksinimleri nedeniyle oturdukları üst galeri koltuklarında kaldı.

Basın alanından refakat edilen bir grup muhabir ve haberci olarak hareket eden Capitol işçilerinin yanı sıra, polis silahları doğrultarak aşağıdaki odaya açılan bir kapıyı emniyete alırken üyeler yerde eğildi. Koridorların temiz olduğundan emin olduktan sonra, polis hızla üyelere ve diğerlerine bir dizi koridor ve tünelden geçerek House ofis binalarından birindeki kafeteryaya kadar eşlik etti.

Olayı anlatan Connecticut'tan Demokrat Temsilci Jim Himes, "Orada memurların silahlarını ve silahlarını kapıya doğrulttukları bir nokta vardı, açık bir şekilde kapıdan bir delik beklediler. Çekilmeye oldukça yakın olduğu açıktı. tetik, böylece hepimizden odaya girmemizi istediler. "

Kongre Binası'ndan çıkarken Himes, Latin Amerika'da yaşadığını ve "her zaman bunun burada asla olamayacağını varsaydığını söyledi.

Himes, "Demokrasimizin tehlikede olduğunu yıllardır biliyoruz ve bu umarız bunun en kötü ve son anıdır." Dedi. "Ama bir başkanın bu insanları kışkırtmasıyla, Cumhuriyetçilerin, her ne kadar onlar alsalar da, demokrasilerinin ellerinden alınmış gibi hissetmelerini sağlamak için ellerinden geleni yaparken, bu gerçekten zor, gerçekten üzücü. Tüm siyasi kariyerimi diğer tarafa uzanarak geçirdim. Ve bunu görmek gerçekten zor. "

Demokratik Illinois Temsilcisi Mike Quigley de balkondaydı. "Korkmuş meslektaşların etrafında, barikatı olan insanlara silah çekilerek olmak iyi değil ... insanlar ağlıyor. Sizin görmek istediğiniz şey değil," dedi.

D-Calif Temsilcisi Jimmy Gomez, "Darbe böyle başladı" dedi. "Demokrasi böyle ölür."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere