Trump oğlu, Clinton'a zarar veren materyal vaat eden Rus ile bir araya geldi

ABD Başkanı Donald Trump oğlu, geçen yıl bir Rus avukatıyla görüşerek, Hillary Clinton'a zarar verici materyali açığa vuracağına söz verdi.

Trump oğlu, Clinton'a zarar veren materyal vaat eden Rus ile bir araya geldi
Trump oğlu, Clinton'a zarar veren materyal vaat eden Rus ile bir araya geldi Admin
Bu içerik 126 kez okundu.

 

Ancak Donald Trump Jr, Natalia Veselnitskaya'nın babasının başkanlık yarışmasına rakibi hakkında "anlamlı bilgi" sağlamadığını ısrarla belirtti.

Cumhurbaşkanının damadı Jared Kushner ve ardından kampanya müdürü Paul J Manafort da toplantıya katıldı.

ABD'li yetkililer ABD seçimlerinde Rus müdahalesi olduğu iddia ediliyor.

Buluşma ne zamandı ve nasıl ortaya çıktı?

9 Haziran 2016'da Donald Trump'in Cumhuriyetçi adayı güvence altına almasından sadece iki hafta sonra New York'un Koz Kulesinde gerçekleşti.

Bir Rus vatandaşı ile Başkan Trump'un iç çevresi arasında ilk kez onaylanan özel toplantı olduğu düşünülüyor.

7 Mart 2017, New York'taki Kambiyo KulesiGörüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Resim yazısıToplantı, 2016'da New York'ta bulunan Trump Tower'da gerçekleşti.

Sonra New York Times, ilk Cumartesi günü toplantıya bildirdi Bay Trump Jr o yer almıştı ama başkanlık kampanyası ilişkili olup olmadığını söz etmedi doğruladı bir bildiri yayınladı.

Ancak Pazar günü yayınlanan bir başka Times gazetesi , Bay Trump Jr, Toplantıyı Bayan Clinton'a zararlı olabilecek bilgileri sunduktan sonra kabul ettiğini söyledi.

Raporda, üç Beyaz Saray danışmanı toplantının brifingi ve diğerleri ise bilgi için kaynaklarını kaynaklarını belirttiler.

Bay Trump Jr, 2013 Miss Universe yarışmasında tanıdığı bir tanıdık toplantıyı başlattığını söyledi. Washington Post Rus müzik endüstrisine bağlantıları vardır müzik editörlerinden Rob Goldstone, olmaya bu rakamı teyit etti.

Pazar günü yaptığı açıklamada , Bay Trump Jr, "kampanyaya yardımcı olabilecek bilgi sahibi olabileceği söylenen bir şahısla" görüşmesi istenildiğini söyledi.

"Toplantıdan önce onun adını söylemedim, Jared [Kushner] ve Paul [Manafort] 'a katılmalarını istedim, fakat onlara hiçbir şey hakkında bilgi vermedim."

Toplantıda neyi tartıştı?

Bay Trump Jr'ın açıklaması şöyle devam ediyor: "Keyif verici şeyler değiştirildikten sonra kadın, Rusya'ya bağlı bireylerin Demokratik Ulusal Komiteye finansman sağladığını ve Bayan Clinton'a destek verip vermediğini belirtti.

"Açıklamaları muğlak, belirsiz ve mantıksızdı.Hiçbir ayrıntı ya da destekleyici bilgi sağlanmadı ya da sunulmadı, kısa sürede anlamlı bir bilginin bulunmadığı anlaşıldı.

"Ardından konuları değiştirdi ve Rus çocuklarının kabulünü tartışmaya başladı ve Magnitsky Yasasından bahsetti.

"Bana göre bunun baştan beri gerçek gündem olduğunu ve potansiyel olarak yararlı bilgilerin iddialarının toplantı için bir bahane olduğunu anladım."

Veselnitskaya, Cumartesi günü cumhurbaşkanlığı kampanyasıyla ilgili "hiç bir şey tartışılmadı" dedi ve "Rus hükümeti adına hiçbir zaman harekete geçmedi ve Rus hükümetinin herhangi bir temsilcisi ile bu konulardan hiçbirini görüşmediklerini" söyledi.

Magnitsky Yasası nedir ve Natalia Veselnitskaya kimdir?

Söz konusu kanun 2012'de Kongre tarafından kabul edildi ve ABD'nin insan haklarını ihlal ettiği düşünülen Rus yetkililerin finansal varlıklarını vizesiz bırakma ve dondurma olanağı sağladı.

Yasa Başkan Vladimir Putin'i o kadar kızdırdı ki Amerikalıların Rus çocuklarını kabul etmesine izin veren bir programı askıya aldı.

Bay Veselnitskaya, müşterilerine şirketleri ve kişileri içeren bir avukat, Kremlin'e yakın olduğu ve ana rolü Magnitsky Yasasına karşı kampanya yürüttüğünü söyledi.


Analiz: Bir parça mütevazi bir bulmaca mı?

Anthony Zurcher, BBC Kuzey Amerika muhabiri

Eğer anlaşma ve anlaşma gibi konuşmalar yaparsa, tam olarak bu nedir?

İlk kez, ABD Başkanı Donald Trump'ın iç kesimindeki üç kişinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Demokrat Hillary Clinton hakkında bilginin zarar görme ihtimali de dahil olmak üzere iyi bir bağlantıya sahip olan bir Rus ile bir araya geldiği yönünde doğrudan kanıt var gibi görünüyor.

Donald Trump Jr, ilgili herhangi bir konunun toplantıdan geldiğini reddetti; ancak konu bu noktanın dışında olabilir. Niyet anahtardır ve bu, özellikle göze çarpmayan bir bulmaca sadece bir parça kadar sona erebilir.

Bu, Rusya ile ilgili kendi tartışmalarına karışan diğer iki müdürü (damadı Jared Kushner ve kampanya başkanı Paul J Manafort) için de rahatsız edici bir haber.

Mayıs ayında cumhurbaşkanı, Ruslarla bir araya gelmediğini ısrarla vurguladı. "Fakat kendim için konuşabilirim" dedi. Yönetimindeki bazıları bu doğrultuda sert yutmuş olabilir - şimdi New York Times haklı çıkarsa üç kişi basın dinamikleri sızdırıyor.

Olabildiğince denemek isterse, Koz ailesi bu Rusya ile ilgili girdaptan kaçamıyor gibi görünüyor. Acımasız gerçeğin yüzeyin altında döndüğünü, herkesi aşağı çektiğini merak ediyor.


Kalan takımın geri kalan kısmı nasıl tepki verdi?

Bay Kushner ve Bay Manafort, Bay Kushner'ın avukatı müşterisinin daha önce güvenlik açıklarının görüldüğü toplantıyı açıkladığını belirtmesine rağmen, yorum yapmadı. Bay Manafort toplantıyı kongre araştırmacılarına açıkladı.

Jared KushnerGörüntü telif hakkıREUTERS

Resim yazısıJared Kushner, Donald Trump Jr bildirisinde henüz yorum yapmadı.

Cumhurbaşkanı Trump'in hukuk ekibinden bir sözcü, Pazar günü yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanının toplantıya katılmadığının farkında olmadığını ve katılmadığını söyledi.

Beyaz Saray genel Sekreteri Reince Priebus toplantısının "büyük bir burger" olmadığını söyledi.

The Times, Bay Trump Jr'ın Mart ayında gazeteye yaptığı açıklamada, kampanyayla ilgili konularda görüşmek üzere hiçbir Rus vatandaşı ile bir araya gelmediğini söyledi.

Rusya neden soruşturuluyor?

Rus korsanlarının Clinton kampanyasıyla bağlantılı bilgileri çaldıkları ve Wikileaks'e geçerek vazgeçilebileceği ve Donald Trump seçimlerinde yardımcı olacağı iddia edildi.

Kongre komiteleri ve özel savcı, Trump ekibiyle Ruslar arasında herhangi bir anlaşma olup olmadığını araştırıyor.

Soruşturmalar, gizli anlaşmanın herhangi bir kanıtını henüz ortaya koymadı, ki cumhurbaşkanı her zaman inkar etti.

Geçtiğimiz hafta, Bay Trump , seçimdeki müdahalenin Rusya dışındaki ülkeler tarafından "yapılabileceğini" ve müdahalenin "uzun süredir devam ettiğini" söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması