Trump adaletin engellenmesine daha yakın mı?

Trump adaletin engellenmesine daha yakın mı?

James Comey, Perşembe günü, Donald Trump ile yaptığı bire bir görüşmeler hakkında tanıklığa pek fazla ayrıntı eklememiş olabilir, ancak bir şeyler ekledi: Sahneyi hazırladı ve hukuk profesörleri adaletin engellenmesinde eksik bir parça olabileceğini söylüyor. Başkana karşı dava.

Trump adaletin engellenmesine daha yakın mı?
Trump adaletin engellenmesine daha yakın mı? Admin
Bu içerik 641 kez okundu.

 

FBI eski direktörü Bay Comey, Senato İstihbarat Komitesi önünde üç saatlik kanıt verdi ve ilk defa cumhurbaşkanıyla yaptığı ve geçen ay görevden atılmasına yol açan dizi konusunu açıkladı.

Bu borsalardan birinde, cumhurbaşkanı, Bay Comey'nin, o zamanlar ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn'e olan soruşturmayı Rusya'ya bağları üzerinde inceleme altında olan bir Trump müttefiki üzerine bırakma yolunu bulabileceğini umduğunu söyledi.

Komiser, birkaç hafta önce toplantının ayrıntılarını Bay Comey'nin bildireceğini biliyorduk - ve Komisyon Cumhuriyetçilerinin masum bir döviz kurmak için Perşembe günü aramalar yaptıklarını söyledi: "Umarım bir talimat değildir" dedi.

Eski FBI direktörü, duruşmada cumhurbaşkanının adaleti engelleme girişiminde bulunup bulunmadığına ilişkin kendi görüşünü sunmaktan kaçındığını ve ancak borsasını "çok rahatsız edici" bulduğunu söyledi. Başkanın yasayı ihlal edip etmediği özel avukat araştırmacı Robert Mueller'in karar vermesi için bir konudur.

Peki ne değişti? Harvard Hukuku profesörü ve eski federal savcısı olan Alex Whiting, sözlü tanıklığın Bay Comey'nin cumhurbaşkanının sözlerini nasıl yorumladığına dair yeni ve yasal açıdan önemli bilgiler verdiğini söyledi.

"Bir engelli davanın kritik yönü, konuşmacının amacını ve bozulmuş olup olmadığını değerlendirmek" dedi Whiting. "İnsanlar, sözcüklerden çok daha fazla iletişim kuruyor ve bir konuşmacının anlamı bakımından en iyi kanıtlardan bazıları o sırada hoparlörün nasıl anlaşıldığı olabilir."


Bay Comey, Perşembe günü Bay Trump'ın soruşturmayı bırakması için onu ittiğini açıkça anladığını belirtti. Başkanın sözlerini vermeden önce odayı temizlediğini ilk kez duyurduk ve Bay Comey'nin patronu olan Başsavcı bile kaldırdı.

Buna ek olarak, uzun zamandan beri yüksek profilli yasal pozisyonlara sahip olan ve cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmelerden sonra doğrudan titiz notlar alan Bay Comey, "rüya tanıklığı" yaptı Bay Whiting "dedi. "Sanırım sözlü ve yazılı ifadelerini bir araya getirirseniz, şimdi adaletin engellenmesi için bir ilk facie davası açtı.

"İddia edilme davası olsun ya da itirazda bulunulması gerekmez, bunlar ayrı sorulardır ancak unsurlar şu an tıkanıklık içindir. Adaleti engellemek için kötü bir niyet var, sanırım bu davayı talep edebilirsiniz."

Chicago Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Eric Posner, ayrıca, Bay Comey'nin sözlü ifadesinin yasal resmi değiştirdiğini söyledi.

"Comey belirli bilgi parçalarını eklememiş olabilir, ancak kendisine sunduğu ve hesabının tutarlılığı ve hesabın bütünlüğü açısından, bunların hepsi önemlidir" dedi.

"Sözlü ifadesinde, Trump'un adaleti engellemeye çalıştığına inandığını daha açık bir şekilde belirtti ve Trump'un umut kelimesini kullandığında bunun bir takım bir komuta olduğunu anladı ve engelleme davasını güçlendirdiğini söyledi.

"Daha önce sınırda olan bir davaydı, şimdi biraz daha güçlü."

 

Medya başlığıComey'in en açıklayıcı anları

Ancak Clinton isyancı duruşmalarında ifade veren North Carolina Üniversitesi'nden hukuk profesörü Michael Gerhardt davanın temel koşullarını koruyor.

"Herkes elbette sözcükleri ayrıştırıyor, ancak Comey'in ifadesinin engelleme davasını güçlendirdiğini veya zayıflattığını bilmiyorum" dedi. Yetkili, Bay Comey tarafından açıklanan toplantıların "kesinlikle uygunsuz" olduğunu belirtti. "Bu sadece Amerikalıların bir başkanın kendisini nasıl idare etmesini istedikleri değil."

Vaat, Mr Comey'nin kongreyle olan güvenilirliğini güçlendirecek, Bay Gerhardt muhtemelen cumhurbaşkanının pahasına söyledi.

"Comey bugün itibarını güvenilir bir şekilde ortaya koydu ve kamuya açık bir şekilde yaptı" dedi. "Şimdi onunla Başkan arasında güvenilirlik yarışması var ve sanırım Comey bu yarışmayı kazanıyor" diyerek güveniyor.

Bu olayla ilgili yasal işlem şimdiye kadar yapılsaydı, bu çok önemli olabilir. Cumhurbaşkanı, görevden alınma veya cezai takibatla karşı karşıya kalırsa, eski FBI direktörü şüphesiz "merkezi bir tanık" olacaktı. Bay Whiting, Bay Trump'a karşı olan itibarlığı davanın anahtarı olacağını söyledi.

Her iki senaryonun da en azından bu arada olma ihtimali düşüktür. Oturan bir başkana karşı ceza davası açmanın imkânsız olduğu - davanın Bay Trump'un patron olduğu yürütme şubesi tarafından getirilmesi gerekecekti.

Suçlamaya gelince, Bill Clinton'ın görevden alınması ve Richard Nixon'ın istifası hususunda adalet suçlarının engellenmesi için siyasi bir tepki var - ama hala mümkün değil. Cumhuriyetçi parti, her iki kongre evini de kontrol ediyor ve Rusya olayıyla ilgili özel bir avukat soruşturması sadece emekleme döneminde.

Dolayısıyla, Bay Comey'nin ifadesi yakın zamanda yasal işlem başlatmaz, ancak cumhurbaşkanının siyasi duruşuna zarar verebilecek ve ılımlı seçmenlerle yankılanabilecek bir potansiyele sahiptir, dedi Posner.

"Adaletin engellenmesi birçok insanın zihninde açıkça görülüyor ve bence cumhurbaşkanına siyasi olarak zarar veriyor" dedi. Diyerek şöyle devam etti: "Tabii destekçileri olmaya devam ediyor ancak ortada birçok kişi için cumhurbaşkanı görüşleri azalacak ve rezervasyonları güçlenecek."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi