Trump ABD'nin küresel liderliğini terk mi ediyor?

Donald Trump'un Amerikan liderliği vizyonu nedir? Açılış konuşması bize bir başlık verdi "Bundan sonraki günlerde yalnızca Amerika olacak" ama dört ay sonra ne kadarını biliyoruz?

Trump ABD'nin küresel liderliğini terk mi ediyor?
Trump ABD'nin küresel liderliğini terk mi ediyor? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanının savaş sonrası ittifaklara olan bağlılığının eksikliği, ticaret konusundaki tutumu ve iklim değişikliği gibi konularda işbirliği yapma konusundaki isteksizliği ile ilgili hikayelerin ortasında Bay Trump'un eleştirmenleri karamsar sonuçlar çıkarıyor.
"Aptalca, trajik Paris kararıyla sınırlanmış olan Trump politikalarının birikimli etkisi = Amerika'nın küresel liderlikten vazgeçme, utanç!" Tweeted Susan Rice, Barack Obama'nın eski ulusal güvenlik danışmanı.
Princeton'daki Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Profesörü G John Ikenberry, "Donald Trump'ın her içgüdüsü, savaş sonrası uluslararası sistemin temelini oluşturan fikirlere aykırıdır" dedi.
Dışişleri, "Antik çağlar ve modern çağlar boyunca, büyük güçler tarafından yapılan emirler geldi ve gitti" diye yazıyor . "Ancak cinayette genellikle intihar değil."
Bununla birlikte, Başkan Trump'ın ilk kez, çok dikkatli incelenen yabancı turistin ardından, en yakın iki yardımcısı, Amerika'nın müttefiklerinden korkacak bir şey olmadığını savundu.
Wall Street Journal'da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı HR McMaster ve Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Gary Cohn, "Amerika Birincisi Amerika'yı yalnız kastetmiyor" diye yazıyordu.

 

Amerika cumhurbaşkanı, Amerika'nın toplu savunma konusundaki NATO ilkesine bağlılığını tekrar teyit etti (bununla ilgili bir tartışma var: onun onayının az olduğu açıktı). Yazarlar, Barack Obama'ya sıkça atılan aşağılayıcı bir ifadeyle Amerika'nın "arkadan götürülmeyeceğini" söyledi.

Ayrıca cumhurbaşkanının yaklaşımının temelde işlemsel ve son derece rekabetçi olduğunu açıkça belirttiler.

Cumhurbaşkanı Trump, Alman Başbakanı Angela Merkel (L) ve Tunus'un Başkanı Beji Caid Essebsi ile G7 zirvesinde görüştü ve 27 Mayıs 2017'de Taormina, Sicilya'da toplandı.

Donald Trump'ın "dünyanın" küresel topluluk "değil, ulusların, sivil toplum aktörlerinin ve işletmelerinin yararlanmaya ve rekabet edebilecekleri bir alan olduğuna dikkat çektiğini" belirttiler.

Amerika'nın çıkarları, arkadaşlarının ve ortaklarının çıkarlarıyla uyumlu olduğunda, yönetim yazmıştı, sorunları çözmek için birlikte çalışmaya açıktı.

Ancak iki yetkili, ustalarının ana amacının belirsiz bir hatırlatmasıyla imzalandı.

"Amerika, Amerikan güvenliğini artırmak, Amerikan refahını arttırmak ve Amerikan etkisini dünyaya yaymak için ABD'nin diplomatik, ekonomik ve askeri kaynaklarını kullanmak için, Amerika liderliğinin ve hükümetimizin geleneksel rolünün restorasyonuna işaret ediyor."

Harry Truman'ın "gücümüz ne kadar büyük olursa olsun ... her zaman istediğimiz gibi yapma iznimizi kendimiz reddetmeliyiz" diyen 1945 tarihli bir beyan için burada bir yer yok.

Donald Trump için Amerikan etkisinin kullanılması Washington'un iradesini dayatmak etrafında döner.

Kas yaklaşımı

Nisan 2016'da "Amerika'nın tekrar saygısını göstermeliyiz ve Amerika'yı yeniden büyük yapmak zorundayız" dedi.

"Bunu yapabilirsek, belki de bu yüzyıl, dünyanın tanıdığı en barışçıl ve müreffeh olabilir."

Başkanın en sert eleştirmenlerinden bazıları, McMaster / Cohn makalesine dehşetle tepki gösterdi.

Muhafazakâr yorumcu David Frum, iki yetkili "ABD'yi kendi şefinin görüntüsünde yeniden düşünmüştü - bencil, izole, esprili, hakimiyet kuruyor ve idealler ya da daha uzun vadeli çıkarlar yerine acil iştahla yönlendiriliyor" dedi.

Turunun Avrupa bacağı sırasında, cumhurbaşkanının beden dili ve tutumunun rakibin en büyük korkularını teyit ettiği hesaplandığında zamanlar vardı.

 

Medya başlığıTrump Karadağ'ın Başbakanını geriye itti

Donald Trump, Karadağ başbakanını bir kenara ittiğinde, önce Amerika'nın çirkin bir versiyonunu oynuyor gibiydi.

Arkadaşına ve düşmana benzer şekilde isteklerini bükmek için kullanılan bir milyarder, daha işbirliğine dayalı herhangi bir şeyle uğraşıyor gibi görünür.

Ancak, kas yaklaşımının, evdeki taraftarlar arasında popüler olduğu halde, küresel dünya düzeninin tektonik plakalarında bir kaymaya zaten neden olduğunun işaretleri var.

Almanya Angela Merkel, başkalarına bağımlı olma günlerinin "belli ölçüde" bittiğini söyledi.

Geçen Pazar günü taraftarlara verdiği demeçte "Avrupalılar gerçekten kaderimizi kendi ellerine almalıyız" dedi.

Çin Başbakan Li Keqiang'ı Berlin'e davet ederken benzer bir not aldı.

"Küresel belirsizlik dönemlerinde yaşıyoruz" dedi ve "ortaklığımızı genişletmek ve hukuka dayalı bir dünya düzeni için baskı yapmak sorumluluğumuzu görüyoruz" dedi.

Bay Li, karşılık vermesi için çok mutlu görünüyordu.

"Her ikimiz de dünyadaki istikrara katkıda bulunmaya hazırız" dedi.

Donald Trump, Çin'in bunu bir fırsat anı olarak gördüğü seçiminden bu yana açık oldu.

Dışişleri bakanlığı yetkilisi Zhang Jun Ocak ayında gazetecilere verdiği demeçte, Çin saldırgan değil.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Trump'da düzenlenen zirvenin başında Donald Trump ile el sıkışıyor

"Orijinal öncülerin aniden gerileyerek Çin'i öne ittiğini" söyledi.

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Donald Trump'in seçim kampanyası sırasında sıkça ve renkli biçimde saldırıya uğramış olan küreselleşmeyi ve serbest ticareti savunmak için Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'e bırakıldı.

AB ve Nato da küçümsemek için geldi ve Başkan Trump daha sonra kendi tonunu kontrol etti, şüphesiz zarar geldi.

David Frum kasvetli bir sonuca varıyor. Amerika artık birliğinin bir zamanlar saygı gösterdiği lider değil "dünya ilişkilerinde öngörülebilir ve tehlikeli bir güç; kendisi de eski dostların yeni koalisyonları tarafından engellenip engellenecek".

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
beylikdüzü escort