Toppraktaki Minerallerin Bitki Yaşamına Katkıları Nedir

Toppraktaki Minerallerin Bitki Yaşamına Katkıları Nedir
Toppraktaki Minerallerin Bitki Yaşamına Katkıları Nedir Admin
Bu içerik 37 kez okundu.

Kayaçların su, rüzgâr ve sıcaklık gibi çevresel faktörler tarafından parçalanmasıyla oluşan yapıya toprak adı verilmektedir. Toprak oluşumu çok uzun yıllar sürmektedir. Toprak aslında bitkinin yaşaması için şart değildir. Bu gün sadece su ve gerekli mineralleri içeren doğal olmayan ortamlarda da topraksız tarım yapılabilmektedir.

Topraktaki mineraller toprağın kimyasal yapısını etkilemektedir. Bitkilerde kendileri için gerekli olan maddeleri topraktan aldığından bunların toraktaki eksikliği bitkiler için de sorun oluşturmaktadır. Azot, kalsiyum, kükürt, fosfor ve potasyum bitkilerin en fazla ihtiyaç duyduğu minerallerdir. Bu minerallerin eksikliğinde bitkiler yeterli büyüyemez veya sarararak kururlar.

Topraklardaki mineral eksikliği gübreleme ile giderilebilmektedir. Gübrelemede hayvan gübresinin kullanılması toprağı hem kimyasal hem de fiziksel olarak iyileştirdiğinden tavsiye edilmektedir. Ayrıca doğal gübrenin topraktaki olumlu etkisi de daha uzun süre devam etmektedir. Suni gübrelerde topraktaki eksik minerallerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Ancak bu gübreler kısa zamanda etki etseler de etki süreleri doğal gübrelere göre daha azdır   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MHP'nin yerel seçimdeki başkan adayları açıklandı!
MHP'nin yerel seçimdeki başkan adayları açıklandı!
Avrupa Komisyonu eski ELSTAT şefi olan desteğini yineledi
Avrupa Komisyonu eski ELSTAT şefi olan desteğini yineledi