Tiroid Tanı ve Tedavisinde Girişimsel Radyoloji

Tiroid Tanı ve Tedavisinde Girişimsel Radyoloji
Tiroid Tanı ve Tedavisinde Girişimsel Radyoloji Admin
Bu içerik 26 kez okundu.

 

Tiroid bezi; boyun bölgesinde bulunan kelebek şeklinde olan bir salgı bezidir. Vücudun motoru olarak tanımlanan tirod; günümüzde birçok kişide düzensizdir. Bunun sebebi ise; tiroidin sağlıklı bir şekilde salgılanması için iyota ihtiyaç duymasıdır. Özellikle iyot eksikliği yaşayan toplumlarda tiroid hormon bozukluğu oranı çok yüksektir. Türkiye’de de birçok kişi tiroid hormon bozukluğu mevcuttur. Tiroidin fazla çalıştığı duruma; hipertiroidi, az çalıştığı durumlara ise hipotiroidi adı verilmektedir. Tiroid bezinin büyümesi ise guatr olarak adlandırılmaktadır.

Tiroid hormon bozuklukları kişinin metabolizmasını büyük ölçüde etkilemekte ve ciddi hastalıklara da yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İlaç tedavisi ile başlayan süreç tiroid bezinde oluşan nodüllerin alınması durumuna kadar gelebilmektedir. Tiroid nodülleri günümüzde ileri teknolojinin sunduğu imkanlarla girişimsel radyoloji teknikleri ile alınabilmektedir. Tiroid radyolojisinin amaçları aşağıdaki gibidir;

  • Tiroid bezinde nodüllerin varlığını saptamak
  • Var olan nodüllerin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduklarını tespit etmek
  • Nodüllerin büyüme süreçlerini takip etmek
  • Kötü huylu nodüllere uygulanan iğne biyopsisi işlemine eşlik etmek
  • Nodül dışındaki tiroidit gibi hastalıkların teşhisini koymada yardımcı olmak

Tiroid bezinde saptanan problemlerin ve nodüllerin teşhisi ve değerlendirmesi yapıldıktan sonra gerektiği durumlarda girişimsel radyoloji teknikleri ile alınması mümkündür. Girişimsel radyoloji uygulamaları alanında uzman doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Son yıllarda tiroid bezindeki nodüllerin tedavilerinde uygulanan girişimsel radyoloji uygulamaları; ablasyon, radyofrekans ve lazer tedavileridir.

Gerek meme radyolojisi gerekse tiroid radyolojisi gibi uygulamalar; teknolojik açıdan tam donanımlı sağlık merkezlerinde uygulamalıdır. Bu nedenle doktor seçimi de büyük önem taşımaktadır.

Detaylı bilgi için : https://www.nuritenekeci.com/

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TFF Plaj Futbolu Ligi finalleri Alanya'da yapılacak
TFF Plaj Futbolu Ligi finalleri Alanya'da yapılacak
Cüneyt Çakır, Al Ittihad- Al Wehda maçını yönetecek
Cüneyt Çakır, Al Ittihad- Al Wehda maçını yönetecek