Tiroid Hastalıkları ve Tedavisi

Tiroid Hastalıkları ve Tedavisi
Tiroid Hastalıkları ve Tedavisi Admin
Bu içerik 149 kez okundu.

 

Boyunda ön kısımda; adem elması olarak adlandırılan çıkıntının hemen altında yer alan, şekil olarak kelebeğe benzeyen tiroid; bir iç salgı bezidir. Boyun bölgesindeki diğer kısımlara oranla daha damarlı olan tiroid; salgılamasının düzensiz olması sonucunda metabolizma hızını etkilemektedir. Tiroid hormonu ile ilgili hastalıklar 4 grupta incelenmektedir.

  • Hipertiroidi; terleme, çarpıntı, sinirlilik, kilo kaybı, huzursuzluk, sıcağa tahammülsüzlük gibi belirtileri bulunmaktadır.
  • Hipotiroidi; yorunluk, deride kuruluk, adet düzensizliği, kabızlık, şişkinlik, yüksek tansiyon gibi belirtileri bulunmaktadır
  • Basit guatr; hormon dengesizliği olmadan tiroid bezinin büyümesidir.
  • Zehirli guatr; tiroidin fazla hormon salgılayıp tirodi bezinin büyümesidir.

Tiroid tedavisine başlamadan önce; gerekli testlerle ve ultrasonografik olarak bir değerlendirme yapılmaktadır. Hormon miktarının ölçümü ve nodül tespitinden sonra ilaç tedavisine başlanmaktadır. Boyun bölgesinde kistik oluşum gözlemleniyorsa kist ameliyatı ile tedavisi mümkündür. Laparoskopik cerrahi (kapalı) uygulaması ile nodüllerin alınması hastada oluşan kozmetik, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü gibi semptomları gidermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her tiroid ameliyat ile tedavi edilmemektedir. Kozmetik sebeplerden çok; hastada yutmada zorluk, boyunda ağrı var ise ve tiroid hormonu kontrol altına alınamıyorsa ve kanser tespiti var ise ameliyat gerekli bir tedavi yöntemidir.

Tiroid hormonu kişinin motoru olarak tanımlanmaktadır ve tiroid bezine yapılacak herhangi bir cerrahi müdahale ya da yanlış doz ilaç kullanımı ciddi problemler açığa çıkarabilmektedir. Özellikle tiroid ameliyatları sırasında ses tellerine zarar verilmesi, kanama ya da paratiroid bezlerinin zarar görmesi gibi risk faktörleri bulunmaktadır. Bu nedenle doktor seçimi hastalığın iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır.

Detaylı bilgi için : http://www.drmustafasener.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında