Tillerson, ABD'nin Suriye konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliği istediğini söyledi

Tillerson, ABD'nin Suriye konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliği istediğini söyledi

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 14 Şubatta Türkiye'ye karşı tehditleri en aza indirmek için ABD ile işbirliği yapmayı ve Irak İslam Devleti ile Levant ile mücadeleyi sürdürmeyi umuyor.

Tillerson, ABD'nin Suriye konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliği istediğini söyledi
Tillerson, ABD'nin Suriye konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliği istediğini söyledi Admin
Bu içerik 410 kez okundu.

 

Ürdün Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile Ürdün'ün Amman şehrinde düzenlenen ortak basın toplantısında, "Türkiye'ye yönelik bu tehditleri azaltmak için nihai olarak işbirliğine gidebileceğimiz konusunda görüşmeler yapmayı umuyoruz" dedi.

Ankara, "bölgedeki önemli bir NATO müttefiki ve ortağı" diyor Tillerson, Türkiye'nin sınırındaki ve Irak'taki bölgelerden ve Suriye'den gelen tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Bakan ayrıca, Washington'un ve Ankara'nın, İSİL'in yenilmesi, oradaki şiddetin asayişi kaldırılması ve Cenevre barış görüşmelerinin ilerletilmesi de dahil olmak üzere Suriye'deki "aynı sonuçlara" bağlı olduğunu belirtti.

BM destekli uluslararası barış konferansı, geçiş dönemi hükümetine yönelik adımları görüşmek üzere Suriye hükümetini ve muhalefet gruplarını bir araya getirerek Suriye iç savaşını sona erdirmeyi amaçlıyor.

Tillerson, "Türkiye'nin en çok yarar sağlayacağı şey, Cenevre'de Suriye'nin tamamında istikrara kavuşan başarılı bir barış süreci olacak" dedi.

Kuveyt'ten sadece bir gün önce, Tillerson, Türkiye'nin Afrin'deki terör gruplarını kaldırma amaçlı askeri operasyonunun ABD önderliğindeki koalisyonun Suriye'deki İSİL ile mücadeleye odaklanma çabalarını engellediğini söylediğinde farklı bir ses tonunu vurdu.

Türkiye, 20 Aralık'ta "Kuzey Afrika" daki Afrin'den YPG militanlarını temizlemek için "Operasyon Zeytin Şubesi" ni başlattı.

İki NATO müttefiki, özellikle Suriye politikaları üzerinde uyuşmazlıkların hafifletilmesi için yollar arayan Tillerson, 15 Şubat'ta Ankara'ya yaptığı iki günlük ziyaretine başladı. 

14 Şubat'ta Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Suriye'nin toprak bütünlüğünü vurgulaması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye'nin yeniden yapılandırılması konulu bir konferansta, "Bizimle işbirliği yapmak isteyenler siyasi bir çözüm konusunda hassas olmalı ve daha da önemlisi, Suriye'yi bölmeyi amaçlayan terör örgütlerini desteklemeyi durdurmalılar" dedi. ABD'ye atıfta bulunarak

Tillerson tarafında 14 Şubat'ta Amman'da yaptığı konuşmada "Türkiye'deki toplantılarımıza gelince, Türkiye hala ABD'nin önemli bir NATO müttefiki ... Aynı çalışmaya devam etmenin bir yolunu bulmamız lazım. yön. Suriye'de de aynı sonuçlarla kararlıyız. " 

Tillerson'un ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı Donald Trump'in ulusal güvenlik danışmanı HR McMaster ile Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasındaki 11 Şubat'taki toplantı sonrasında Ankara ve Washington arasındaki çitlerle mücadele çabalarının bir parçası olarak geldi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor