TESPİH

TESPİH

TESPİH
TESPİH Admin
Bu içerik 1123 kez okundu.

 

Tespih, Allah’ın sıfatlarını saymak için kullanılan 33 veya katları kadar boncuğun bir ipe dizilmesiyle oluşur. Tespihler, İslamiyet başta olmak üzere birçok dinde kullanılıyor. Tespihin tarihi çok ama çok eskilere dayanıyor. Ancak tespihin sanat eseri olarak kullanılmışı ilk defa biz Türklerde görülmektedir. Özellikle İstanbul’da 16.yüzyılın sonlarına doğru tesbihin kullanımı oldukça artmıştır. İstanbul’da yapılan tespihler sanatsal ögeler taşırken Arabistan’da yapılan tespihler estetikten uzaktır. Ayrıca Türk-İslam tarihinde tespihlerin kullanımı farklı kategorilere ayrılıyordu. Tespihler, fukara tespihi, zengin tespihi, padişah tespihi gibi isimlerle taçlandırılıyordu.

 

Tespih yapımında birçok malzeme kullanılabilir. Tespih ustaları, çeşitli malzemelerle tespih yapabileceği gibi tespihin yapımında oldukça değerli taşlar da kullanabiliyorlar. Bu malzemeler neler mi?  O kadar çeşitli ki, kehribar, lüle taşı, akik, ametist, fildişi, mercan gibi değerli taşlar ve malzemeler bunlardan birkaçı diyebiliriz. Tesbih modelleri de çeşitlilik gösteriyor. Tespihler genel olarak kehribar tespihler, oltu taşı tespihler, doğal taş tespihler, gümüş-altın tespihler, hayvansal tespihler ve kuka tespihler gibi kategorilere ayrılıyor.

 

Tesbih fiyatları, tespihin yapıldığı malzemeye göre değişiklik gösteriyor. Altın tespihlerin fiyatı zirvede iken plastik tespihler çok daha ucuz olabiliyor. İhtiyacınıza ve zevkinize göre istediğiniz modeli seçmekte her zaman özgürsünüz. Eğer bir tespih koleksiyoncusuysanız aklınıza hayalinize gelebilecek en güzel ürünler tüm çeşitleriyle güvenilir e-ticaret sitesi olan www.tesbihsepetim.com adresinde bulunmaktadır. Tesbih satın al Tesbihsepetim ile beraber koleksiyonunuza harika tespih modelleri ekleyeceğinize emin olabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere