Tesadüf sonucu kanser tedavisinde yeni çözüm bulundu

Tesadüf sonucu kanser tedavisinde yeni çözüm bulundu
Tesadüf sonucu kanser tedavisinde yeni çözüm bulundu Admin
Bu içerik 145 kez okundu.

 Tesadüf sonucu kanser tedavisinde yeni çözüm bulundu.
 Bilim insanları tesadüfen sıtma proteinlerini kullanarak kanser hücrelerini yok etmenin bir yolunu buldu.
  Kopenhag Üniversitesi'nde  hamile kadınları sıtmadan korumanın yollarını arayan bilim insanları tesadüfen kanser tedavisinde yeni bir çözüm keşfettiler.
 Plasentaya saldıran sıtma hücrelerinin, kanser hücrelerinede saldırabileceğini söyleyen bilim insanları bu sayede kanser tedavisinde yeni bir yöntem geliştirmenin önünü açtıklarını vurguluyorlar.
  Yeni yötemle sıtma aşısında kullanılan proteinlerin, toksinlerle bir araya getirtilerek kanser hücrelerine verildiğini bu şekilde kanser hücrelerini yok ettiği söyleniyor. Kanser ve sıtma proteinlerinin aynı karbonhidrata bağlandığı ve bu benzerliğin tedavide kullnılması amaçlandığı ifade ediliyor.
bir süredir bilim insanlarının plasenta ve tümörler arasındaki benzerlikleri kullanmanın yollarını bir süredik aradıkları ve şidiye kadar kayda değer bir veri elde edilmediği belirtiliyor.
Araştırmayı yürüten Ali Salanti; plasentanında , büyüme hızının tümörle eşdeğer olduğunu belirtirken, aralarındaki benzerliğide uzun süredir araştırdıklarını ifade ediyor. Canser Cell 'de yayımlanan araşırmada önümüzdeki dört yıl içersinde insanlı deneylere başlanmak istendiği ve bu yöntemin kanser türlerinin yaklaşık %90 nında etkili olacağı bilim insanlarınca  tahmin ediliyor.

 

kanser Kanser Tedavisi sıtma proteinleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
Netaş'tan Nihat Özdemir'e ziyaret
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?
1 milyonluk soru ne zaman yayınlanacak?