TEMİZLİK FİRMALARI

TEMİZLİK FİRMALARI

​Temizlik firmaları Türkiye’de en çok yurtdışı kaynaklı temizlik firmaları ile mücadele etmektedir.

TEMİZLİK FİRMALARI
TEMİZLİK FİRMALARI ahmet
Bu içerik 460 kez okundu.

Temizlik firmaları Türkiye’de en çok yurtdışı kaynaklı temizlik firmaları ile mücadele etmektedir.

Temizlik şirketleri birbirleriyle rekabet etme noktasına dahi gelememektedir. Özellikle büyük şehirlerde tüm büyük gelirli alışveriş merkezi, iş merkezi gibi alanların temizliği yurtdışı kaynaklı tek bir firmanın tekelindedir.

Ankara temizlik şirketleri, daha küçük kar marjı bulunan işler içinse birbirleriyle yarışmaktadırlar. Bu durum gün geçtikçe etkisini arttırmaktadır. Tek bir temizlik şirketinin tekeline giren, önemli noktalardaki büyük alışveriş merkezleri bu firmadan hizmet alır. Ankara temizlik şirketleri ise küçük mağaza temizlikleriyle ilgilenmek zorunda kalır. Asıl yüksek kar marjı olan işlere hiçbir şekilde ulaşamamaktadır.

Temizlik şirketleri bu tek firmayla, yoğun bir sermayeye sahip olamadığı için de mücadele edememektedir. Tüm alışveriş merkezlerinin temizlik hizmeti işini elinde bulunan bu firmanın istediği kadar sermayeye ulaşma durumu vardır. Sermaye sınırsızdır. Ödemelerin geç olacağı işlerde de sorun yaşamadan kendini devam ettirebilmektedir.

Ankara temizlik şirketleri,inşaat sonrası temizlik, dış cephe cam silimi işlemlerinin de küçük olanlarıyla ilgilenmek zorunda kalır. Bu tür temizlik hizmetleri anlık ve günü kurtarma olarak değerlendirilebilir. Asıl daimi personeli olan özel ve büyük işletmeler bu firmanın tekelindedir.

Dış cephe cam silimi işleri planlanırken, özelikle personelin can güvenliğini sağlayabilecek temizlik firmaları tarafından yüklenilmesin sağlanmadır. Yine aynı şekilde inşaat sonrası temizliği yapan personel de bu konuda tehlikeli işler kapsamında değerlendirilir. Bu durum da maliyeti arttırdığından, yine büyük firmalarla rekabeti zorlaştırır. İş veren konumundaki kişilerin bu değerlendirmeyi yaparak, bazı işlerin belli maliyetlerin, altına düşme imkânı olmadığını iyi tespit etmelidir. Rekabeti önleyecek derecede düşük teklifleri değerlendirme dışı bırakmalıdır.

Dış cephe cam silimi ve inşaat sonrası temizlik işlerinin de yine getirisi yüksek olanlarını rekabet etmeksizin bu firmaya verilir. Mevcutta yaptığı büyük işler, kendilerine iyi bir referans olduğu için, Ankara temizlik şirketi arayan ve sektörden uzak kişiler bu firmanın adını duymuş ve görmüştür. En çok reklam olabilecek alanların işlerini elinde bulundurduğundan, adı duyulmuş firma izlenimi oluşmuştur.

Ankara temizlik şirketlerinin bazıları ise yalnızca evlere temizlik personeli göndermektedir. Bu az sayılmayacak sayıdaki firmalar, zaman zaman da ofis temizliği Ankara işini yapmaktadır. Ofis temizliği işi genellikle küçük ölçekli temizlik firmaları tarafından sağlanır. Ancak yine büyük ölçekli firmaların talep edeceği yüksek gelirli ofis temizliği işlerinde de yine bahsetmiş olduğumuz firma karşımıza çıkmaktadır. Yani yerli sermaye kar marjı düşük işleri kendi aralarında bölüşürken, yurtdışı kaynaklı bu firma tek başına kar marjı yüksek işleri yapabilmektedir.

Ankara temizlik şirketleri son yıllarda kendini geliştirmeye çalışarak, başka yurtdışı kaynaklı firmalarla ortaklıklar kurarak bu mücadeleye ortak olmaya çalışmaktadırlar. Kendi şartlarıyla bu durumla mücadele ederek büyümeye çalışan firmalar da vardır. Ancak sayıları çok azdır. Çabalarının yeterliliği de tartışılır.

Temizlik şirketlerinin mücadele ettiği sorunların bir diğeri de temizlik giderlerinin vaktinde ödenmeyişidir. Bu durumla koltuk temizlememücadele edebilen firmalar ayakta kalırken, edemeyen firmalar başka sektörlere kaymaktadır.

Ankara temizlik şirketleri, bahsi geçen bu yurtdışı kaynaklı büyük firmanın yaptığı işlerden kalite olarak daha iyi işler çıkarsa da beğeni daha düşüktür. Bu firmanınsa tanınmışlık oranının yüksek olması bir güven sağladığından, yaptığı işin sonucu çok iyi olmasa da kolaylıkla kabul görür. Markalaşmış olması bir güven telkin eder. Yapılabileceğin en iyisini yaptığına olan inanç yüksektir. Sorgulama yapılmaz.

İşveren konumundaki kişilerin yerli sermayeye sahip firmaları desteklemek için çalışmalar yapması gerekmektedir. Tercihlerini Türk sermayesinden yana kullanmaları ve en azından Türk sermayeli temizlik firmalarını denemeleri gerekmektedir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Turizmcilerin yeni gözdesi Denizli Kayak Merkezi
Turizmcilerin yeni gözdesi Denizli Kayak Merkezi
Büyükşehir'den arşiv resimleri sergisi
Büyükşehir'den arşiv resimleri sergisi