Ted Malloch; Almanya, Yunanistan'ın AB para birimine geçmekten korkuyor

YUNANİSTAN, Euro'yu terk ederek Brüksel'i aşağılamak ve bunun yerine ABD doları ile bağlantı kurmayı seçmek üzere hazır bulunabilirken, Donald Trump AB büyükelçisinin sansasyonel olarak iddia ettiği şekliyle seçtiği bildirdi.

Ted Malloch; Almanya, Yunanistan'ın AB para birimine geçmekten korkuyor
Ted Malloch; Almanya, Yunanistan'ın AB para birimine geçmekten korkuyor Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ted Malloch, kıdemli Yunan ekonomistlerinin ülke ekonomisinin tek para birimi üzerinden düşmesi durumunda ABD dolarının kabul edilmesi ihtimalini sorduklarını açıkladı. 

Atina'nın çaresiz olduğunu ve avro bölgesinden çıkış yapabilmek anlamına gelirse, Porto Riko ile aynı şartlarda dolar bağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Angela MerkelGETTY

Professor Ted Malloch, Almanya'nın Yunanistan'ın eurodan vazgeçme ihtimali konusunda 'korktuğunu' 

Prof Malloch, Angela Merkel'in de aralarında yer aldığı Alman liderlerin, Yunanistan'ı rakip bir para birimi ile kaybetme ihtimalini reddeden "korktuğunu" ve bunun AB projesine yıkıcı bir darbe olacağını söyledi. 

Yunanistan geçici olarak ABD doları ile bağlamak, Atina'daki yetkililerin, muhtemelen yeniden ihraç edilen bir drahmayla ortaya çıkacağı gibi, avro bölgesinden çıkarsa para biriminin tamamen doldurulmamasını sağlamanın bir yolu olabilir.

Yunan Başbakanı Alexis TsiprasGETTY

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ülkesi için başka bir kurtarma anlaşması yapmaya çalışmalıdır

Ancak eleştirmenler ülkenin kızartma tavasından atlayıp ateşe atılacağını iddia edebilir, çünkü bir para birimi ile ticaret yapmak başka bir ülkenin kontrolünü elinde tutmaz. 

Yunan yayıncı Prof Malloch ile yapılan patlayıcı bir röportajda, ülkenin halkının avro bölgesinden çıkması en iyi şey olacağını söyledi ve mevcut durumun "sürdürülemez" olduğunu da sözlerine ekledi. 

Skai TV'ye şunları söyledi: "Bu konuyu ve dolara çevirme konusunu tartışmak için ABD'de önde gelen düşünce kuruluşlarına bile giden bazı Yunan ekonomistlerini biliyorum. 

"Elbette böyle bir konu, Almanları korkutuyor çünkü bu tür fikirleri gerçekten istemiyorlar." 
Devam eden borç krizinde şunları söyledi: "Yunanistan, bağları koparmak, Grexit'i yapmak ve eurodan çıkmak zorunda kalabilir. Borcun yeniden yapılandırılması gerekiyor, borçların azaltılması gerekiyor ve Avrupa'daki insanların bunu duymak istemediğini biliyorum. 

"Borçlanmayı azaltmaları gerekiyor ve bu Almanya'da ve başka yerlerde yaşayan insanların açıkçası kabul etmediği bir şey anlamına geliyor; bu, Almanya'daki borç verenlere ve bankalara saç kesimi anlamına geliyor ve muhtemelen en azından benim bakış açımdan, bir dönüş Drafta 

"Peki sorun şu ki bu geçişi kim yönetir ve nasıl, tüm kaostan ve istikrarsızlıktan kaçınmak için."

Dünya liderleri, Yunanistan'ın mali durumuyla ilgili çılgınca görüşmelerde, ancak bu ay yine yeni bir kurtarma paketine karar verilemediği takdirde ülkeyle nakit paraya çevilecekler. 

Önceki anlaşmalara göre Yunanistan, ekonomisini boşa çıkaran ve ağırlıkla Alman nakit paralarıyla desteklenmiş devasa kemer sıkma önlemlerini imzalamasını istedi. 

Ancak Yunanistan'ın borcu çok büyüktü ve görüşmelerin her iki tarafında yorgunluk hissi o kadar büyük ki, şu anda bir anlaşmaya varılamayacağına dair korkular var, bu da ülkenin eurodan kurtulmasına neden oluyor. 

Diğer yandan Prof Malloch da, yeni ABD Başkanı'nın Britanya ile ticaret anlaşmasını Avrupa Birliği'nin geri kalanından önce imzalamak isteyeceğini söyledi. 

Brüksel, Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) konulu müzakereleri Bay Trump yönetiminde "tamamen ölü" olarak nitelendirdi.

ABD Ticaret İçi Ticaret ile yapılan röportajda, İngiltere ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasının imzalanması, mühürlenmesi ve müzakerelerin başlamasıyla başlanabileceğini, çünkü ülkeler arasında o kadar çok ortak noktaya sahip olabileceğini söyledi.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Osman Zolan, Buldan ve Acıpayamlılarla buluştu
Başkan Osman Zolan, Buldan ve Acıpayamlılarla buluştu
Denizli Büyükşehir'den sokak hayvanlarına modern tesis
Denizli Büyükşehir'den sokak hayvanlarına modern tesis