Tasfiye iddianamesinde 600 HDP'liye siyasi yasak arandı

Tasfiye iddianamesinde 600 HDP'liye siyasi yasak arandı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin iddianameyi Anayasa Mahkemesi'ne sunarak Yargıtay olarak da adlandırılan Yargıtay'a gönderildi.

Tasfiye iddianamesinde 600 HDP'liye siyasi yasak arandı
Tasfiye iddianamesinde 600 HDP'liye siyasi yasak arandı Admin
Bu içerik 22926 kez okundu.

 

İddianamede HDP liderleri ve üyeleri, demokratik ve evrensel hukuk kurallarına aykırı hareket etmek, terörist PKK ve bağlantılı gruplarla işbirliği yapmak, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü yok etmeyi ve ortadan kaldırmayı amaçlamakla suçlanıyor.

Son yıllarda, giderek daha fazla sayıda HDP yöneticisi ve seçilmiş yetkili terörle ilgili suçlarla suçlanıyor.

Şahin, yaptığı açıklamada, siyasi partilerin demokratik siyasi yaşamın vazgeçilmez unsurları ve toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan kurumlar olduğunu söyledi.

Savcı, siyasi partilerin bu hedeflere evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barış içinde ulaşmasının şart olduğunu ve faaliyetlerini Anayasa ve hukuk çerçevesinde yürütmeleri gerektiğini vurguladı.

“Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik faaliyetler” biçiminde hiçbir temel hak ve özgürlükten yararlanılamayacağının altını çizdi.

Anayasa Mahkemesi tarafından bu tür eylemlerin işlendiğine ve herhangi bir siyasi partinin odağı haline geldiğine karar verilirse, Anayasa'nın 68. maddesini ihlal ettiği için kalıcı olarak feshedileceğini de sözlerine ekledi.

Şahin ayrıca, bir partinin terörü kınamamasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından kapatma için yeterli gerekçe olarak kabul edildiğini söyledi.

600 HDP üyesine

siyasi yasak talep edildi İddianamede 600'den fazla HDP üyesine siyasi yasak da getirildi.

Türkiye'de kalıcı olarak feshedilen parti başka bir isim altında kurulamaz.

Anayasa Mahkemesi, siyasi yasaklarla karşı karşıya olan kurucular da dahil olmak üzere parti üyelerinin beyan ve eylemleriyle partiyi kalıcı olarak kapattığını tespit ederse, bu kişiler beş yıl süreyle başka bir partinin kurucu, üye, yönetici ve denetçisi olamaz.

Türkiye'de siyasi partilerin kapatılmasına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan iddianameye göre Anayasa Mahkemesi karar veriyor.

Kalıcı kapatma yerine 15 üyeli Anayasa Mahkemesi, söz konusu eylemlerin ciddiyetine bağlı olarak partiye verilen devlet yardımını kısmen veya tamamen kesmeye karar verebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere