Taş Dirençlerin Yapısı

Taş Dirençlerin Yapısı

Taş Dirençlerin Yapısı
Taş Dirençlerin Yapısı Emre
Bu içerik 131 kez okundu.

  Direnç çeşitlerinden birisi olarak taş dirençler de, elektrik-elektronik teknolojisinin önde gelen özellikli direnç türlerinden birisini yansıtmaktadır. Bu dirençler, ince tellerin sarılması ile oluşturulan başlıca 5w direnç kategorisindeki yerini alan direnç türünü oluşturmaktadır. Bu taş dirençlerin direnç kapasiteleri 2,5 W ile başlamaktadır. Isıya karşı oldukça duyarlılık göstermektedirler.   Taş dirençlerin ana malzemesi olarak nikel, gümüş, manganin gibi elementler kullanılmaktadır. Bu kullanım elementleri elektronik örnekleri meydana getiren temel ögelerden olması bakımından 5w direnç diğerlerinden oldukça farklı yönleri vardır.  

 Tel Sarımlı Taş Direnç Türleri

  Tel sarımlı taş dirençler, porselen, bakalit ve benzeri ısıya karşı dayanıklılık gösteren iletkenlerin üzerine sarılmasından dolayı tel sarımlı adını almıştır. Piyasada yaygın olarak 5w taş direnç tel sarımlı çeşitleri satışa sunulmaktadır. Satışı gerçekleştirilen bu farklı direnç türlerine bakıldığı zaman gerçekten de oldukça nitelikli bir işçiliğin yaygın olarak varlığını hissettirdiği açıkça görülebilmektedir. Yine 5w taş direnç ince bir yapıda olduğundan elektrik akımlarına karşı oldukça hassas bir kondansatör olma özelliğini taşır.  

 Küçük Ama 225w'a Kadar Dirençli

  Taş tel sarımlı dirençler hakkında bilinmesi gerekenlerin en sonuncusu olarak da bu kondansatörlerin tam 225W değerlerine kadar piyasada satışının bulunduğu olacaktır. Gerçekten de 11w taş direnç değerlerine sahip çeşitli örneklerin varlığı gözlemlenmektedir. Bu son derece önde gelen taş dirençler de ısıya karşı dayanıklı, hata oranları oldukça düşük olarak küçük boyutlu yapılarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ayrıca elektrik akımına karşı oldukça güçlü duyarlılık gösterdiği için de sıklıkla tercih edilen dirençler arasında yerini almaktadır. Bütün bu özellikleri birlikte değerlendirildiğinde söz konusu direncin sahip olduğu elementsel ayrıcalıkları da birer birer değerlendirilebilen başlıca örnekleri oluşturur. Yine bunun dışında tel sarımlı taş dirençlerin piyasada yaygın olarak satışı yapılan 11w taş direnç örnekleri de hata oranının düşük olduğu, elektrik akımına karşı oldukça yüksek direnç gösteren örnekleri yansıtmaları açısından son derece işlevsel, son derece kullanım alanı geniş elektronik kondansatör türevlerini oluşturmaktadır. Bu da taş dirençlerin elektrik-elektronik teknikte tel sarımlı bu örneklerin ne kadar hassas dengelerde örnekler oluşturduğunu göstermesi adına ilgi çeken bir diğer elementlerin arasında gelir. www.gorsuelektronik.com  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı