TANAP tam kapasite gaz taşıyor

Boru hattını işleten şirketin CEO'su 14 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın ( TANAP ) yıllık 16 milyar metreküp (bcm) kapasitesine ulaştığını söyledi.

TANAP tam kapasite gaz taşıyor
TANAP tam kapasite gaz taşıyor Admin
Bu içerik 13671 kez okundu.

 

“Ek kompresör yatırımları ile kapasiteyi kademeli olarak yılda 31 bcm'ye çıkarabiliriz. Yaklaşık altı yıl önce, kapasiteyi istikrarlı bir şekilde 24 milyar metreküp'e çıkarmayı planlamıştık. Ancak böyle bir artış için yeterli miktarda doğal gaz olması ve satılması için talep olması gerekiyor ”dedi. TANAP CEO'su Saltuk Düzyol bir video konferansında bir grup gazeteciye verdiği demeçte.

Koronavirüs salgını nedeniyle küresel olarak talep düştüğü için doğalgaz ve petrol fiyatları önemli ölçüde düştü. “Yukarı havza veya aşağı havza yatırımları için iyi bir ortam yok. Talep düzeldiğinde uzantıları düşünebiliriz. "

1.850 kilometrelik boru hattı olan TANAP'tan ticari gaz akışı 30 Haziran 2018'de başlamıştır. İlk işletme yılında Türkiye'ye 2 milyar metreküpten fazla doğalgaz taşınmıştır . O zamandan bu yana kademeli olarak kapasite artışı ile Türkiye'nin milli şirketi Botaş'a teslim edilen Azerbaycan gazının toplamı 31 Aralık 2020 itibarıyla 8,4 bcm'ye ulaştı.

Düzyol, Türkiye'ye teslim edilen yıllık doğal gaz hacminin kapasite artışına kadar yılda 6 milyar metreküp sabit kalacağını söyledi.

TANAP'ın kalan 10 bcm yıllık kapasitesi, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya da dahil olmak üzere Avrupa ülkelerine tahsis edilmiştir.

Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP), TANAP ve Güney Kafkasya Boru Hattı, Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz sahasından doğalgazın Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye üzerinden İtalya'ya taşınması için inşa edilen 3.500 kilometrelik Güney Gaz Koridorunun (SGC) bölümleri, Yunanistan ve Arnavutluk.

TANAP üzerinden TAP'a ticari doğal gaz tedariği 1 Ocak'ta başladı. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR), “Tarihte ilk kez Azerbaycan'ın doğal gazı Avrupa pazarına doğrudan boru hattı bağlantısıyla ulaştı” dedi. Beyan.

Enerji zengini Azerbaycan kıyılarındaki dev Şah Deniz sahası 1999 yılında keşfedildi ve BP tarafından yaklaşık 1 trilyon metreküp doğal gaz tuttuğu tahmin ediliyordu.

SGC projesi, Avrupa'nın Rus enerjisine bağımlılığını azaltma çabalarının bir parçası olarak Avrupa Komisyonu tarafından destekleniyor.

Rusya, Avrupa gaz piyasasının yüzde 34'ünü kontrol ediyor ve Türkiye de dahil olmak üzere Avrupa'ya gaz ihracatını geçen yıl beklenen 171-172 bcm'den bu yıl 183 bcm'ye çıkarmayı planlıyor. Avrupa'nın yıllık tüketimi yaklaşık 500 bcm olup, daha çok elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Türkiye, 2019 yılında yaklaşık 12 milyar dolar ödeyerek Rusya, Azerbaycan, İran, Katar, Cezayir ve ABD gibi ülkelerden 45,3 milyar metreküp boru hattı ve sıvılaştırılmış doğal gaz ithal etti.
(HH) Gelirin 1,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Düzyol, SGC'nin (yüzde 51), SOCAR Türkiye'nin (yüzde 7), Botaş'ın (yüzde 30) ve BP Boru Hatlarının (yüzde 12) sahip olduğu TANAP'ın yıllık gelirinin önümüzdeki yıl 1,5 milyar doları aşacağını söyledi.

TANAP ile Botaş arasındaki gaz dağıtım sözleşmesi 13 yıl içinde sona erecek, ancak 30 yıldan fazla uzatılabilir.

Düzyol, şirketin yakın gelecekte halka arz planlarının olmadığını söyledi.

"Hissedarlar buna gelecekte karar verebilirler" diye ekledi.

TANAP, etkinliği ve çevreye ve kültürel mirasa saygısı nedeniyle Philadelphia merkezli Proje Yönetim Enstitüsü (PMI) tarafından "2020 Yılı Projesi" ödülüne layık görüldü.

Düzyol, projenin toplam maliyetinin ilk hesaplamalardan yüzde 45 daha düşük olduğunu belirterek, proje ekiplerini iş zekalarından dolayı kutladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere