SYRIZA, Yeni Demokrasi ve müttefiklerimizin pozisyonları

SYRIZA, Yeni Demokrasi ve müttefiklerimizin pozisyonları

Yunanistan'ı ziyaret eden uluslararası kurumlardan diplomatlar, analistler ve yetkililer, gözlerinde neyin garip bir politik gerçeklik olarak göründüğünü anlamakta ve değerlendirmekte zorlanıyorlar.

SYRIZA, Yeni Demokrasi ve müttefiklerimizin pozisyonları
SYRIZA, Yeni Demokrasi ve müttefiklerimizin pozisyonları Admin
Bu içerik 649 kez okundu.

 

Hemen hemen hepsi, ideolojik spektrumdan - sosyal demokratlar, liberaller ve muhafazakarlar - Avrupa yanlısı güçlerin, Avrupalıların desteğini almazlarsa onay veren hükümetin aldığı kararlara karşı çelişkili bir tutum benimsemeleri gerçeğinden şaşkınlıklarından bahsediyorlar. . Öte yandan, şimdi iktidarda olan, yakın zamana kadar anti-sistemik ve Batı karşıtı olan Sol, Yunanistan'ın ortakları olan Avrupa yanlısı politikaları yürütüyor.

Bu paradoksun yakın zamandaki bir örneği, Avrupa Ekonomik ve Mali İşler Komiseri Pierre Moscovici'nin Yunanistan'a yaptığı son ziyaret sırasında yaptığı açıklamalara tepkisinin bulunmasıydı. normale dön. Muhalefet, ülkenin hiçbir şekilde, Komisyon'un üst düzey yetkililerinden birine karşı neredeyse kişisel saldırılara başvurmak yerine, gökyüzündeki yüksek vergiler ve sosyal güvenlik katkılarıyla, hiçbir şekilde normalleşmediğine çok iyi gelebiliyordu.

Diplomatik cephede eşit miktarda karışıklık var. Yunanistan'ın müttefikleri, devam eden NATO zirvesinde de görüldüğü gibi, Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti (FYROM) ile varılan anlaşmanın, Balkanlar'da istikrar unsuru olarak gördükleri ve Yunanistan'ın rolünü destekleyecek bir hareket olarak gördükleri heyecandan ötürü heyecan duyuyorlar.

Bu konuda da, Yeni Demokrasi, daha az saldırgan bir tavır benimsemiş ve aynı zamanda, ılımlı liberal Kyriakos Mitsotakis'in kontrolü altında “vatansever” popülist hakkının muhafaza edilmesinin daha doğru olduğuna dair çok meşru bir argüman oluşturarak tutumunu haklı kılabilirdi. Taraftarları, çoğu sağduyuyu alan ve hatta yurt dışından finansman sağlayan, aşırı sağ güçlerin silahlarına itmek yerine. 

Bu bağlamda, Başbakan Alexis Tsipras'ın Rus diplomatlarını sürgün etme konusundaki son kararı, ana muhalefet partisi tarafından çok dikkatli bir şekilde ele alınması gerekiyor, zira kısa sürede hükümet içinde kendini çok iyi bulabilir.

Yunanistan'ın müttefikleri ve ortakları iç siyasi çekişme ile ilgilenmiyor. Tsipras'ın kararlarının vaat edilen vaatleri mi yoksa pragmatizmin bir işaretini mi temsil ettiği ile ilgilenmiyorlar. Önemsedikleri tek şey, demokratik olarak seçilmiş Yunanistan hükümetinin doğru şeyi yapmasıdır. Tsipras'ı desteklerinin tadını çıkarmak için “tekliflerini yapmak” ile suçlamak kolay. Ne yazık ki, bu, SYRIZA'nın, Yeni Demokrasi ve PASOK'u, Avrupalıların desteğini “satmak” için suçladığı zaman, muhalefetteki zarar verme zamanı boyunca kullandığı kararın aynısıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor